معرفی کتاب صبحانه در تیفانی + بازخوانی داستان | ترومن کاپوتی

0
6603
صبحانه در تیفانی نوشته ترومن کاپوتی
صبحانه در تیفانی نوشته ترومن کاپوتی
معرفی کتاب صبحانه در تیفانی + بازخوانی داستان | ترومن کاپوتیReviewed by کتابیسم on Dec 4Rating: 4.0معرفی کتاب صبحانه در تیفانی + بازخوانی داستان | ترومن کاپوتی | رمان کوتاه | پیشنهاد کتاب کتابیسمصبحانه در تیفانی یکی از محبوب‌ترین آثار داستانی ترومن کاپوتی و همچنین یکی از برترین‌های رمان کوتاه آمریکا به شمار می‌رود. شخصیت اصلی داستان هالی گولایتلی،

صبحانه در تیفانی یکی از محبوب‌ترین آثار داستانی ترومن کاپوتی و همچنین یکی از برترین‌های رمان کوتاه آمریکا به شمار می‌رود. شخصیت اصلی داستان هالی گولایتلی، یکی از به یادماندنی‌ترین شخصیت‌هایی است که کاپوتی خلق کرده است. همچنین تأثیر این شخصیت بر نویسندگان و کارگردانان بعد از کاپوتی نیز به طور قطع مشخص است. در مورد اینکه ترومن کاپوتی هالی گولایتلی را براساس چه شخصیت واقعی‌ای آفریده است، تا مدت‌ها بین بازیگران و مدل‌های آمریکایی چیزی شبیه رقابت وجود داشت، اما چیزی که نزدیکان کاپوتی از آن مطمئن هستند این است که شخصیت هالی برگرفته از یک شخص خاص نیست و خصوصیاتش ترکیبی از زنان بازیگر و مدل از نزدیکان کاپوتی بوده است.

نکته دیگری که در این مورد وجود دارد این است که زمانی که آدری هپبورن برای ایفای نقش هالی در فیلم صبحانه در تیفانی انتخاب شد؛ کاپوتی عنوان کرد که در نظر او هالی به مریلین مونرو شباهت بیشتری داشته است. به هرحال هپبورن این نقش را بازی کرد و نهایت تلاش خود را کرد تا این شخصیت در ادبیات مدرن برجسته‌تر شود و بسیار موفق ظاهر شد، تا مدتها لباس‌ها و تیپ ظاهری هالی در بین زنان رواج داشت. کاپوتی بعدها اعتراف کرد که کار هپبورن عالی بوده است. البته در پایان‌بندی کتاب و فیلم تفاوتی وجود دارد، هالی در پایان فیلم نزد راوی می‌ماند اما این ماجرا در کتاب اینگونه نیست.

داستان صبحانه در تیفانی در واقع مرور خاطرات بیست سال پیش یک مرد بدون نام است که با شنیدن خبری از یک دوست قدیمی آنها را خاطر می‌آورد. ماجرا به اواخر جنگ جهانی دوم بازمی‌‌گردد. راوی در آن سالها جوانی نویسنده است که به تنهایی در ساختمانی با سنگ قهوه‌ای در نیویورک زندگی می‌کند. هالی گولایتلی دختری جوان و یکی از ساکنان این ساختمان است که راوی خیلی زود در جریان نارضایتی سایر ساکنان از رفت و آمدهای پر سر و صدای او می‌شود. اندکی بعد شخصاً با او روبرو می‌شود و این آغاز دوستی او با هالی دوست داشتنی و عجیب به شمار می‌رود. راوی هالی را قلباً دوست دارد ولی این عشق متقابل به نظر نمی‌رسد. هالی از همان ابتدا به راوی و مخاطب می‌فهماند که کنجکاوی در زندگی شخصی و گذشته‌اش را دوست ندارد.

او با مردان ثروتمند زیادی رفت و آمد می‌کند و آنها او را به رستوران‌ها و کافه‌های گران‌قیمت مهمان می‌کنند و به او هدیه‌های ارزشمند می‌دهند. هالی امیدوار است که روزی با یکی از آنها ازدواج کند. یکی دیگر از منابع درآمد هالی ملاقات هفتگی با یک زندانی است. سالی توماتو به اتهام شرکت در باندهای مافیا در زندان است و وکیلش در ازای دریافت گزارش آب و هوا از او به هالی پول خوبی می‌دهد. راوی از همان ابتدا اعتقاد دارد که او خود را در دردسر بزرگی انداخته است ولی هالی اهمیتی نمی‌دهد. بعدتر شخصی در ساختمان پیدا می‌شود که ادعا می‌کند همسر هالی است و هالی سالها پیش بی‌خبر او را ترک کرده است. تا آخر کتاب هالی شگفتی‌های بسیاری را رقم می‌زند.

نسخه فارسی کتاب صبحانه در تیفانی با ترجمه دکتر رامین آذربهرام و چاپ انتشارات مروارید در بازار کتاب ایران موجود است.

4.6/5 (5)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.