زندگی‌نامه و معرفی آثار بزرگ علوی | خالق رمان چشم‌هایش

0
3360
بزرگ علوی، نویسنده فارسی زبان
بزرگ علوی، نویسنده فارسی زبان
زندگی‌نامه و معرفی آثار بزرگ علوی | خالق رمان چشم‌هایشReviewed by پرستو آشتیان on Apr 5Rating:

بزرگ علوی از افراد تأثیرگذار بر ادبیات ایران در قرن بیستم و یک چهره‌ی سیاسی روشن‌فکر در آن دوران شناخته می‌شود. وی عضو گروه پنجاه و سه نفره‌ای از روشنفکران سوسیالیست بود که سرانجام دستگیر شده و به زندان رفتند. بزرگ علوی کتاب پنجاه و سه نفر و ورق پاره‌های زندان را در دوران اسارت خود به تحریر درآورده است.

رد تفکرات سیاسی او در آثارش به وضوح هویداست و قهرمانان داستانهای او اغلب مبارز و دارای ایدئولوژی خاص هستند. بزرگ علوی در زمره‌ی موسسین گروه ربعه بود که در فرهنگ و ادبیات آن سالها تأثیر ویژه‌ای داشتند. از این طریق وی رابطه‌ی دوستی نزدیکی با صادق هدایت داشت.

سبک داستان‌نویسی بزرگ علوی به عنوان سبکی نوین و بدیع در زمان انتشار شناسایی شد.  برخی از داستانهای او به‌صورت معماگونه آغاز شده و سپس آن واقعه تشریح و بازسازی می‌شود. علوی به دلیل تحصیلات در آلمان به فرهنگ و زبان کشورهای اروپایی تسلط خاصی داشت و از این اطلاعات برای گیرا نمودن آثارش و همچنین اشاعه زبان و ادبیات فارسی استفاده کرده است. ترجمه‌ی اشعار خیام نیشابوری، هفت‌پیکر نظامی گنجوی و برخی از داستانهای صادق هدایت به زبان آلمانی، تدوین فرهنگ لغات آلمانی به فارسی و ترجمه چندین کتاب از زبانهای مختلف به فارسی در کارنامه ادبی او به چشم می‌خورد.

از آثار برجسته‌ی او چشمهایش، چمدان، میرزا، سالاری‌ها، پنجاه و سه نفر، ورق پاره‌های زندان و موریانه را می‌توان نام برد.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.