زندگی نامه و معرفی نوشته‌های کریستین بوبن

0
4898
کریستین بوبن، نویسنده‌ی فرانسوی
کریستین بوبن، نویسنده‌ی فرانسوی
زندگی نامه و معرفی نوشته‌های کریستین بوبنReviewed by پرستو آشتیان on Dec 3Rating:

کریستین بوبن به اعتقاد بسیاری، یک پدیده در ادبیات فرانسه به شمار می‌رود. او که در رشته‌ی فلسفه تحصیل کرده است تاکنون قادر به آفرینش آثار ادبی تأثیرگذار با درون‌مایه‌ی فلسفی و معنوی بوده است. بوبن از کودکی شیفته‌ی مطالعه بود و از ابتدا خود را در دنیای کتاب غرق کرد. او دوره‌های آموزشی مددکاری روانی را نیز گذرانده است. بوبن برنده جایزه Dera maggots که از مهم‌ترین جوایز فرهنگی وادبی فرانسه است، نیز می‌باشد.

کتاب‌های او معمولا کوتاه هستند و طبقه‌بندی آنها بسیار مشکل است. آلیسون اندرسون مترجم انگلیسی آثار او معتقد است نوشته‌های او نه در زمره‌ی داستان و نه در زمره‌ی واقعیت می‌گنجند، نه نثر هستند و نه شعر بلکه تلفیقی از تمام این‌ها می‌باشند. برخی از کتاب‌های او خط داستانی مشخصی دارند اما برخی دیگر صرفاً نوشته‌های کوتاه و قطعه‌گونه هستند.

قسمت عمده‌ی شهرت این نویسنده از بابت نوشته‌های عمیق و اندیشه‌های فلسفی پشت آنها نشأت گرفته است. او یکی از چهره‌های متفکر و دارای ‌سبکی منحصر به فرد در زمینه معنویت و اندیشه شناخته می‌شود. مضامینی از قبیل ایمان، عرفان، تنهایی، عشق و کودکی از مسائلی هستند که نوشته‌های بوبن حول آنها می‌گردد. نثر آهنگین و انتخاب کلماتی که به گوش‌نوازی متن کمک کند نیز از خصوصیات برجسته‌ی این نویسنده است.

کتاب‌های کریستین بوبن در میان خوانندگان ایرانی جایگاه ویژه‌ای را بدست آورده است و انتشارات مختلف آثار او را به صورت مجموعه یا جداگانه به چاپ رسانده‌اند. از میان این کتاب‌ها می‌توان به دیوانه‌وار (دیوانه بازی)، ابله محله (ژه)، غیرمنتظره، رفیق اعلی، همه گرفتارند، فراتر از بودن، دلباختگی، زن آینده،‌ بانوی سپید، اسیر گهواره، ستایش هیچ، ایزابل بروژ، فروغ هستی، لباس کوچک جشن، زندگی از نو، تصویری از من در کنار رادیاتور، نور جهان، مسیح در شقایق و شش اثر اشاره کرد.

5/5 (2)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.