معرفی کتاب تجاوز قانونی نوشته کوبو آبه


0
معرفی کتاب تجاوز قانونی نوشته کوبو آبهReviewed by پرستو آشتیان on Jun 18Rating:

کتاب تجاوز قانونی اولین مجموعه داستان کوبو آبه است که به انگلیسی منتشر شد، یکی از هزاران جذابیت آن، ارائه یک بازی جدید است: شما اگر با این موقعیت‌ها مواجه می‌شدید چه می‌کردید؟ اگر به خانه برمی‌گشتید و جسد یک مرد غریبه را داخل آپارتمانتان علیرغم قفل بودن درها؛ پیدا می‌کردید چه عکس‌العملی نشان می‌دادید؟ با یک خانواده نه نفره که نیمه شب وارد منزل شما می‌شوند و در کمال خونسردی آن را غصب می‌کنند و همه چیز را بر مبنای رای اکثریت خودشان تعیین می‌کنند، چه رفتاری خواهید داشت؟ اگر یک موجود فضایی بودید ولی از نظر ظاهری کاملا مشابه انسانهای زمینی بودید و هیچ مدرک مشهودی برای اثبات این که از مریخ آمده‌اید نداشته باشید چه می‌کنید؟

تمام این‌ها مسائلی هستند که در داستان‌های این کتاب مطرح می‌شوند و ذهن خواننده را به شدت درگیر تصمیم‌گیری در چنین شرایط عجیب و پیچیده‌ای می‌کنند و هر راهکاری که به ذهن خواننده می‌رسد توسط نویسنده به بن‌بست منتهی می‌شود. انزوای بشر و تزلزل هویت از زمینه‌هایی هستند که به وفور در آثار آبه تکرار می‌شوند. او ایده‌های زیادی در سر دارد و خالق تصاویر تأثیرگذار است. او را نویسنده‌ای می‌دانند که بیشتر با فکرش می‌نویسد تا با دلش.

مجموعه داستان‌های کوبو آبه به سادگی اثبات می‌کند که چرا او را یکی از برجسته‌ترین نویسندگان مدرن ژاپن می‌دانند. روایت‌های سورئالی که به زیبایی طراحی شده‌اند و اکثراً زمینه‌ی این چنینی دارند: یک فرد معمولی در یک شرایط غیرعادی و کابوس‌گونه گرفتار می‌شود که او را به چالش درمورد هویت خود وامی‌دارد. برخی از صاحب‌نظران جای مفاهیم و عناصر خاص ژاپن را در آثار آبه خالی دانسته‌اند، در حالی که مفاهیم موجود در کتاب‌های آبه جهانی هستند و تا حدودی نیز در مورد ژاپن مدرن صدق می‌کنند.

کتاب تجاوز قانونی  متشکل از شش داستان کوتاه است که توسط علی قادری به فارسی ترجمه شده است و انتشارات مروارید آن را به چاپ رسانده است.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.