معرفی کتاب های کوتاه دنیا که جزو بهترین آثار ادبی شناخته می‌شوند


0
معرفی کتاب های کوتاه دنیا که جزو بهترین آثار ادبی شناخته می‌شوندReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Nov 21Rating: 4.5معرفی کتاب های کوتاه دنیا که جزو بهترین آثار ادبی شناخته می‌شوند | لیستدونی | پیشنهاد کتاب کتابیسمهمیشه کار بهتری از خوندن کتاب‌ پیدا می‌شود! می‌توان خیلی راحت در تلگرام جستجو کرد و عکس و یا ودیوی تازه منتشر شده‌ای که خیلی هم محبوب شده را دید، یا سریال‌ها و فیلم‌ها، مزیت اصلی این مطالب فارغ از در دسترس بودنشان، این است که زمان زیادی از ما نمی‌گیرند. و این باعث شده تا اغلب ما با جمله اول موافق باشیم. هرچند که اغلب به این اعتقاد داریم که خواندن کتاب «مطالعه کردن» کار مفیدی است.

همیشه کار بهتری از خوندن کتاب‌ پیدا می‌شود! می‌توان خیلی راحت در تلگرام جستجو کرد و عکس و یا ودیوی تازه منتشر شده‌ای که خیلی هم محبوب شده را دید، یا سریال‌ها و فیلم‌ها، مزیت اصلی این مطالب فارغ از در دسترس بودنشان، این است که زمان زیادی از ما نمی‌گیرند. و این باعث شده تا اغلب ما با جمله اول موافق باشیم. هرچند که اغلب به این اعتقاد داریم که خواندن کتاب «مطالعه کردن» کار مفیدی است.

به قول معروف «وقت طلاست»، و آدم‌ها طبیعتا دوست دارند از زمانی که در اختیار دارند به بهترین نحو استفاده کنند و شاید اکثرا دوست ندارند وقت خود را با کتاب‌‌های طولانی که مطالعه آنها نیازمند صرف وقت طولانه می‌باشد بگذرانند. همچنین برخی نیز ترجیح می‌دهند در ابتدای ورود به دنیای مطالعه کار خود را با کتاب‌های جذاب و کوتاه آغاز کنند.

لذا کتابیسم در اینجا ۱۲ عنوان کتاب های کوتاه جذاب و زیبای دنیا را که در عین جذابیت و ارزش ادبی دارای متن کوتاه هستند معرفی کرده است. گیرایی و روانی داستان‌های زیر به قدری است که به راحتی می‌توان در یک بعد از ظهر و با نهایتاً دو ساعت وقت هریک از آنها را به سادگی به پایان رساند. البته پیشنهاد ما این است که سعی کنید تا بیش از یک بار این کتاب‌ها را مطالعه کنید.

مسخ نوشته فرانتس کافکا

مسخ، نوشته فرانتس کافکا
مسخ، نوشته فرانتس کافکا

تعداد صفحه‌: ۵۲

کتاب های کوتاه:  مسخ توسط فرانتس کافکا در سال ۱۹۱۵ برای اولین بار منتشر شد. در عین کوتاهی این داستان به عنوان یکی از تأثیرگذارترین داستان‌های قرن بیستم شناخته می شود، که در بسیاری از دانشگاه‌ها به عنوان اثر شاخص ادبی و فلسفی درس داده می‌شود و مقالات زیادی در باره آن نوشته شده است.

داستان در رابطه با فروشنده‌ای جوان به نام گرگورا سامسا است که یک روز صبح بعد از بیدار شدن از خواب متوجه می‌شود که به یک حشره (سوسک) عظیم الجثه تبدیل شده است.

بارتلبی محرر: داستان وال استریت نوشته هرمان ملویل

بارتلبی محرر: داستان وال استریت نوشته هرمان ملویل
بارتلبی محرر: داستان وال استریت نوشته هرمان ملویل

تعداد صفحه: ۵۸

کتاب های کوتاه : هرمان ملویل نامی است که خوانندگان کتاب با شنیدن به یاد رمان زیبای موبی‌دیک یا وال سفید (وال سفید) می‌افتند. لیکن این داستان کوتاه که اولین بار توسط وی در سال ۱۸۵۳ نوشته شد و بعد با کمی اصلاح در سال ۱۸۵۶ در کتاب داستان‌های میدان منتشر شد نیز جرو شاهکارهای وی به شمار می‌رود که مورد توجه بسیاری از منتقدین قرار گرفته و مقالات زیادی در باره آن نوشته شده.

بارتلبی محرر شخصی است که توسط یک وکیل در وال استریت استخدام شده و کارمندی سخت کوش است. لیکن روزی بارتلبی تغییر می‌کند و در پاسخ هر شخصی که کاری را به او محول می‌کند می‌گوید:«ترجیح می‌دهم انجام ندم.» پافشاری بارتلبی به ادامه دادن این رفتار اتفاقات بعدی را در داستان ایجاد می‌کند.

مزرعه حیوانات (قلعه حیوانات) نوشته جرج اورول

مزرعه حیوانات (قلعه حیوانات) نوشته جرج اورول
مزرعه حیوانات (قلعه حیوانات) نوشته جرج اورول

تعداد صفحه: ۵۶

کتاب های کوتاه : به جرأت می‌توان گفت که مزرعه حیوانات یکی از برترین رمان‌های پادآرمانشهر حال حاضر دنیا می‌باشد که توسط جرج اورول نوشته شده است. این رمان جذاب با الهام گیری انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷ نوشته شده است.

داستان کتاب در رابطه با حیوانات مزرعه آقای جونز می‌باشد که روزی تصمیم‌ می‌گیرند بر علیه او شورش کنند و موفق می‌شوند تا مزرعه را تصاحب کنند. در ادامه داستان رهبری خوک‌ها و چگونگی انحراف جریان انقلابی از مسیر اولیه آن روایت می‌شود.

هنر جنگ نوشته سن تزو

هنر جنگ نوشته سن تزو
هنر جنگ نوشته سن تزو

تعداد صفحه: ۶۴

کتاب های کوتاه : قدمت کتاب هنر جنگ به قرن پنجم قبل از میلاد باز می‌گردد. این کتاب که نوشته ارباب سان (سن تزو) است در باره استراتژی‌های جنگی در چین باستان است که در ۱۳ بخش نوشته شده است. هرکدام از این بخش‌ها به یکی از موضوعات رزمی همانند برنامه  جنگی، چگونگی حمله، نحوه جایگیری، نقاط قوت و ضعف، بکارگیری جاسوسان و نکاتی اینچنین اختصاص دارد.

این کتاب که به صورت شاعرانه‌ای نگارش پیدا کرده، امروزه نیز مورد توجه علاقه‌مندان می‌باشد، چراکه نکات ذکر شده در آن بسیار کاربردی بوده و می‌توان از آنها در زندگی روزمره و یا کسب‌وکار نیز استفاده نمود.

یاداشت‌های زیرزمینی نوشته فئودور داستایوسکی

یاداشت‌های زیرزمینی نوشته فئودور داستایوسکی
یاداشت‌های زیرزمینی نوشته فئودور داستایوسکی

تعداد صفحه: ۹۶

کتاب های کوتاه : رمان کوتاه یاداشت‌های زیرزمینی به عنوان یکی از اثار زیبای فئودور داستایوسکی شناخته می‌شود که به علاقه مندان ادبیات روس و این نویسنده پیشنهاد می‌گردد تا قبل از مطالعه کتاب‌های شناخته شده‌تر و طولانی تری مانند جنایت و مکافات، ابتدا این کتاب را مطالعه کنند. یادداشت‌های زیرزمینی همچنین به عنوان یکی از اولین رمان‌های واقع‌گرایی  در جهان به شمار می آید.

داستان کتاب شامل خاطرات شخصیت اصلی و راوی کتاب است که در طول کتاب نام وی فاش نمی‌شود. این شخصیت در نزد منتقدان به نام مرد زیرزمینی معروف است. کتاب در دو بخش اصلی روایت می‌شود، در بخش اول (زیر زمین) شاهد روایت خاطرات و عقاید فرد زیر زمینی می‌باشیم و بخش دوم (در رابطه با برف نرم -آبکی-) به روایت حوادثی اختصاص دارد که باعث تغییر در وی می‌شوند.

تنگ اهریمنی (سخت‌تر شدن اوضاع) نوشته هنری جیمز

تنگ اهریمنی (سخت‌تر شدن اوضاع) نوشته هنری جیمز
تنگ اهریمنی (سخت‌تر شدن اوضاع) نوشته هنری جیمز

تعداد صفحه: ۷۸ صفحه

کتاب های کوتاه : تنگ اهریمنی (سخت‌تر شدن اوضاع) یا سخت‌تر شدن اوضاع رمان کوتاه هنری جیمز نویسنده انگلیسی می‌باشد که در سال ۱۸۹۸ منتشر شده. زمینه اصلی این رمان وحشت و ژانر گوتیک است. داستان رمان اینگونه است که راوی داستان، که نام او در کتاب ذکر نمی‌شود دست‌نوشته‌ای پیدا می‌کند که مربوط به خاطرات یک زن است.

این زن که به شغلش پرستاری بچه ها بوده، خاطرات خود را در باره نگهداری از خواهر زاده‌های شخصی نقل می‌کند که مسئولیت بچه‌ها به دلیل مرگ والدین به وی منتقل شده، و لیکن خود وی علاقه‌ای به نگهداری از بچه‌ها ندارد.

دل تاریکی نوشته جوزف کنراد

دل تاریکی نوشته جوزف کنراد
دل تاریکی نوشته جوزف کنراد

تعداد صفحه: ۸۰

کتاب های کوتاه : دل تاریکی رمان زیبای جوزف کنراد می‌باشد که به اولین بار به صورت سریالی در مجله بلک‌وود در سه قسمت به چاپ رسید. این رمان از زمان انتشار تا کنون به بسیاری از زبان‌های دنیا ترجمه شده و به عنوان رمانی محبوب شناخته می‌شود که همچنین در لیست ۱۰۰ رمان برتر قرن بیستم قرار دارد.

این کتاب مفاهیمی نظیر نژاد پرستی و امپریالیسم را در بر دارد و با محوریت قراردادن موضوع تجارت عاج سعی کرده تا این مفاهیم را تشریح نماید.

مورد عجیب دکتر جکیل و آقای هاید نوشته رابرت لوئیز استیونسون

مورد عجیب دکتر جکیل و آقای هاید نوشته رابرت لوئیز استیونسون
مورد عجیب دکتر جکیل و آقای هاید نوشته رابرت لوئیز استیونسون

تعداد صفحه: ۶۴

کتاب های کوتاه : جکیل و هاید در ادبیات ژانر وحشت و داستان‌های اسرارآمیز جایگاه ویژه‌ای دارد و همچنی رابرت لوئیز استیونسون به عنوان یکی از پیش‌گامان این ژانر‌ها شناخته می شود. این رمان کوتاه الهام بخش مجموعه های تلویزیونی، فیلم‌ها و کارتون‌ های بسیاری بوده است.

نویسنده در رمان مورد عجیب دکتر جکیل و آقای هاید به روایت تحقیقات انجام شده توسط آقای گابریل جون اوترسون می‌پردازد. وی که در لندن به شغل وکالت مشغول است در رابطه با دوست قدیمی خود (هنری جکیل) نگران است، زیرا به تازگی رفتارهای متناقضی از وی دیده‌است و تصمیم گرفته تا در این باره تحقیق کند.

آوای وحش نوشته جک لندن

آوای وحش نوشته جک لندن
آوای وحش نوشته جک لندن

تعداد صفحه: ۷۲

کتاب های کوتاه : جک لندن نامی آشنا برای دوستداران ادبیات است، وی نویسنده‌ای بزرگ و الگوی نویسندگانی هموچون جک کرواک و ارنست همینگوی بوده و توانسته تا قبل از مرگ زودرس خود (در ۴۰ سالگی) بیش از ۵۰ داستان با زمینه‌های ماجراجویانه به نگارش درآورد.

داستان کتاب آوای وحش در باره سگی به نام باک است که توسط صاحب خود مجبور به جنگ با سایر سگ‌ها برای برنده شدن در مسابقات می‌شد. و در طول رمان داستان سختی‌هایی که باک باید در زمان زندگی با انسان‌ها تحمل کند و در نهایت فرار او و بازگشت وی به طبیعت را روایت می‌شود.

مرگ در ونیز نوشته توماس مان

مرگ در ونیز نوشته توماس مان
مرگ در ونیز نوشته توماس مان

تعداد صفحه: ۵۸

کتاب های کوتاه : رمان کوتاه مرگ در ونیز نوشته توماس مان، نویسنده آلمانی است که بعد از سفر وی به این شهر زیبا در سال ۱۹۱۱ نوشده شد. مرگ در ونیز درباره نویسنده‌ای است که دیگر قادر به نوشتن آثار جدید نیست و به امید یافتن ایده‌ها و الهامات جدید به شهر ونیز سفر می‌کند. وی در آنجا پسری را ملاقات می‌کند که منجر به دگرگون شدن احساساتش می‌شود و بدون اینکه با او برخورد مستقیمی داشته باشد یا حرفی به او بزند تحت تأثیرش قرار می‌گیرد. داستان کتاب با اتفاقاتی که در این بین رخ می‌دهد ادامه می‌یابد تا اینکه در نهایت نویسنده به دلیل وبا که در ونیز گرفتار بیماری شده و می‌میرد.

پیر مرد و دریا نوشته ارنست همینگوی

پیر مرد و دریا نوشته ارنست همینگوی
پیر مرد و دریا نوشته ارنست همینگوی

تعداد صفحه: ۹۹

کتاب های کوتاه : رمان کوتاه پیر مرد و دریا به عنوان آخرین اثر داستانی ارنست همینگوی شناخته می‌شود که در زمان حیات وی با چاپ رسید. داستان رمان در رابطه با پیرمردی به نام سانتیاگو است که در اقیانوس اطلس به شکار نیزه ماهی مشغول است. همینگوی نهایت هنر خود را در نوشتن این رمان به کار برده و شخصیت‌‌های جاودانه ای را خلق نموده که منجر به کسب جوایز پولیتزر و جایزه نوبل ادبیات در سال‌های ۱۹۵۳ و ۱۹۵۴ شد.

مرگ نوشته جیمز جویس

مرگ نوشته جیمز جویس
مرگ نوشته جیمز جویس

تعداد صفحه: ۷۰

کتاب های کوتاه : مرگ نام آخرین  و طولانی‌ترین داستان از مجموعه دوبلینی‌ها نوشته جیمز جویس است که موضوع محوری آن ظهور و مرگ می‌باشد. به اعتقاد تی اس الیوت این داستان یکی از بهترین داستان‌های کوتاه جهان به شمار می‌رود. شخصیت اصلی داستان گابریل کنروی نام دارد و اتفاقاتی که در شب جشن خاج‌شویان برای او رخ می‌دهد توسط راوی نقل می‌شود.

4.83/5 (23)

امتیاز دهی


Like it? Share with your friends!

0

One Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.