زندگی نامه و معرفی آثار برتراند راسل به همراه فیلم مصاحبه با وی


0
زندگی نامه و معرفی آثار برتراند راسل به همراه فیلم مصاحبه با ویReviewed by پرستو آشتیان on Aug 30Rating: 5.0زندگی نامه و معرفی آثار برتراند راسل به همراه فیلم مصاحبه با وی | نویسنده | پیشنهاد کتاب کتابیسم برتراند راسل به خاطر نوشته‌های متنوع و تأثیرگذار خود که در آنها از آرمان‌های بشردوستانه و آزادی اندیشه دفاع کرده است، موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شد.

برتراند راسل در سال ۱۹۵۰ به خاطر نوشته‌های متنوع و تأثیرگذار خود که در آنها از آرمان‌های بشردوستانه و آزادی اندیشه دفاع کرده است، موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شد. علاوه بر فعالیت ادبی، او یک فیلسوف، منطق‌دان، ریاضیدان، تاریخ‌دان، منتقد اجتماعی و فعال سیاسی بوده است. فعالیت گسترده او در زمینه فلسفه ریاضیات و معرفت شناسی او را به یکی از مطرح‌ترین فیلسوفان قرن بیستم تبدیل کرد.

برتراند راسل در یک خانواده اشرافی انگلستانی متولد شد و در کودکی والدینش را از دست داد و توسط مادربزرگش پرورش یافت. او در انزوا از سایر کودکان و در خانه تحصیل کرد و با بلوغ فکری زودرس در ریاضیات غرق شده و هندسه اقلیدسی را در سنین بسیار پایین فراگرفت. اولین نوشته‌های فلسفی او در سنین جوانی و در باب تردیدهایی که او را وادار به ترک مسیحیت کرده است نگاشته شده است.

برتراند راسل برای ادامه تحصیل در ریاضیات به دانشگاه کمبریج رفت و پس از مدتی ریاضیات را برای تحصیل در رشته فلسفه رها کرد. سپس او اولین اثر سیاسی خود با عنوان دموکراسی اجتماعی آلمان را در نتیجه سفرش به برلین به انتشار رساند. وی همچنین موفق به کشف پارادوکس راسل در ریاضیات شد. طرح او برای نویسندگی مشتمل بر دو گروه کتاب با مضامین فلسفه علم و دیگری مسائل اجتماعی و سیاسی بود که تا حدود بسیار زیادی موفق به دست یافتن به این برنامه شده است.

اندیشه‌ها و فعالیت‌های فلسفی برتراند راسل در طول عمرش بسیار پربار و تأثیرگذار بوده است و او را یکی از بنیانگذاران فلسفه تحلیلی به شمار می‌آوردند. از این نویسنده و فیلسوف فقید کتاب‌ها و آثار بسیار ارزنده‌ای برجای مانده است که تعداد زیادی از آنها به فارسی ترجمه و منتشر شده‌اند. از این میان به آثاری چون الفبای نسبیت، شاهراه خوشبختی، تاریخ فلسفه غرب، قدرت،‌ آینده بشر، پیروزی سفید، مسئله چین، علم ما به عالم خارج و.. را می‌توان اشاره کرد.

برای شناخت بیشتر این فیلسوف به طور سریع می‌توانید کتاب “راسل؛ یک معرفی بسیار کوتاه” را مطالعه کنید.

فیلم کوتاه مصاحبه با برتراند راسل درباره دو توصیه وی به نسل‌های بعدی:

[aparat id=”stvaZ”]

 

تاریخ اولین انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۴

تاریخ بروزرسانی: ۸ شهریور ۱۳۹۶


Like it? Share with your friends!

0

One Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.