معرفی کتاب زیبا و ملعون نوشته اسکات فیتز جرالد


0
معرفی کتاب زیبا و ملعون نوشته اسکات فیتز جرالدReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Nov 6Rating:

زیبا و ملعون اولین بار در سال ۱۹۲۲ به چاپ رسید. این کتاب دومین رمان اسکات فیتز جرالد جوان بود که در آن زمان ۲۶ سال داشت. داستان در مورد یک مرد جوان است و بیش از یک قرن خوانندگان جوان خود را تحت تاثیر قرار داده است. راحت نیست که کتابی افسرده کننده‌تر از زیبا و ملعون پیدا کنید نه به این دلیل که داستان، تراژدی در تراژدی است و در اغلب مواقع الهام بخش، بلکه به این دلیل که روایت آهسته آن؛ نگارش یک زندگی بیهوده، پوج و بی ارزش است. حتی یکی از چندین و چند شخصیت کتاب، مهم یا بی اهمیت؛ به سطح معقول و عادی انسانیت نمی‌رسد. حتی یکی از آن‌ها بارقه‌ای از وفاداری، شرافت، از خود گذشتگی، سخاوت، دوستی واقعی یا از محبت واقعی نشان نمی‌دهد. آنتونی پچ مهمترین این شخصیت ها، حتی فاقد شجاعت طبیعی است. تنها خصوصیت قابل تحسین او درک خیلی خوب او برای سرزنش کردن است و خواننده بیشتر از اینکه گمان کند خودداری او از سرزنش کردن به دلیل تنبلی عادی اوست، به سکون و ناکارآمدی او شک می‌کند. کتاب به اندازه کافی، با تکرار بسیاری از تجزیه و تحلیل‌های متعدد روانشناسانه‌ای که چندان عمیق و ظریف نیست، از هم پاشیدگی فیزیکی، اخلاقی و رفتاری او را بررسی می‌کند.

گلوریا قهرمان زن داستان تجسم زیبایی فیزیکی است. او کاملا خودخواه است و تنها دغدغه‌اش، لذت بردن است. در تمام طول کتاب، نمی‌تواند بر خواسته‌اش غلبه کند. او به طور ضمنی به زیبایی خود و قدرت آن باور دارد؛ او می‌تواند تخریب شوهرش را تحمل کند، اما هنگامی که متوجه می‌شود زیباییش رو به افول است واقعا رنج می‌کشد.

فضای کلی کتاب؛ فضای بیهودگی، اتلاف و اجتناب از تلاش است. کتاب سرشار از این شبه واقع گرایی‌هاست که ناشی از بستن چشم نویسنده بر خوبی‌های طبیعت انسان است. زیبا و ملعون می‌تواند برای خواننده، کتابی بسیار دردناک باشد چون در بخش‌هایی از کتاب، تبدیل به شرح حال رسوا کننده‌ای می‌شود. آگاهی در مورد ازدواج پر سروصدای فیتزجرالد و مشکلات مالی و اعتیاد به الکل او، باعث می‌شود خواندن این قسمت‌ها بیش از حد واقعی شود مانند سرک کشیدن به دفتر خاطرات یک نفر.

گرچه این داستان بهترین اثر فیتزجرالد نیست و می‌توانست بیش از این ویرایش شود اما از جنبه‌ای دیگر رمانی در مورد چگونه ننوشتن یک رمان است. اما با استانداردهای شخصی دیگر می‌تواند رمان خوب و قابل قبول باشد. کیفیت نثر و شخصیت پردازی فیتز جرالد هر خواننده‌ای را برای مطالعه و لذت بردن از این کتاب متقاعد می‌کند.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.