معرفی کتاب در انتظار بربرها نوشته جی. ام. کوتزی

0
2458
در انتظار بربرها، نوشته‌ی جی ام کوتزی
در انتظار بربرها، نوشته‌ی جی ام کوتزی
معرفی کتاب در انتظار بربرها نوشته جی. ام. کوتزیReviewed by پرستو آشتیان on Dec 16Rating:

در انتظار بربرها یکی از مشهورترین آثار جی. ام. کوتزی نویسنده‌ی اهل آفریقای جنوبی است. این کتاب که اولین بار در سال ۱۹۸۰ منتشر شده است در لیست انتخابی بهترین کتاب‌های قرن بیستم پنگوئن قرار گرفته و چند جایزه داستانی را به خود تعلق داده است. چشم‌اندازهای متعددی در این کتاب به کار گرفته شده‌اند که در‌بر‌دارنده‌ی جنبه‌های تئوریکی ادبیات پس از استعمار هستند. لحن نویسنده بسته به حالت، حرکت و موقعیت داستان تغییر می‌کند.

داستان از زاویه دید اول شخص و در زمان حال روایت می‌شود. مکان‌ها، افراد و زمان فاقد نام یا تعریف مشخص هستند، این خصوصیات موجب می‌شود داستان جهان‌شمول باشد. کوتزی شیوه‌ی روایت مناسبی را برای فضاسازی تنش، ظلم و استبداد و آثار اجتماعی مخرب آن به کار گرفته است. راوی و شخصیت مرکزی داستان دادرس یا شهردار یک شهر مرزی از یک امپراتوری است که در آستانه بازنشستگی قرار دارد، این شخصیت دو نقش را برای خواننده ایفا می‌کند، اول اینکه چشمی است که خواننده تمام وقایع را با آن می‌بیند و دوم صدایی است که نقطه نظرات خود را برای خواننده بازگو می‌کند.

سرهنگ جول تنها شخصی است که دارای نام است، او به نمایندگی از پایتخت امپراتوری به شهر وارد می‌شود تا شایعات مبنی بر حمله‌ی قبیله‌ای بومی و بدوی که با عنوان بربرها شناخته می‌شوند و در مناطق مرزی زندگی می‌کنند، بررسی کند. او برای کسب اطلاعات چند زندانی از افراد بومی را مورد شکنجه‌ی شدید قرار می‌دهد. روشی که به نظر شهردار زیر سؤال است، اتفاقاتی از این قبیل باعث می‌شوند شهردار به حقانیت و کارآمدی سیستم حقوقی امپراتوری شک کند در حالی که سابقاً خود را وفادار و مطیع این امپراتوری می‌دانست.

شهردار با دختری از بربرها که در شهر باقی‌مانده است و زیر شکنجه‌ها آسیب زیادی دیده است، روبرو می‌شود. از طرفی نسبت به او علاقه احساس می‌کند و از طرفی حس مسئولیت در قبال این دختر و قبیله‌اش که بی‌رحمانه مورد ظلم قرار می‌گیرند دارد، بنابراین خود را به خطر می‌اندازد تا از او پرستاری و محافظت کند و او را به مردمش برگرداند. در ادامه تغییر و تحولاتی رخ می‌دهد که نقش منفی حکومت در تحریک احساسات مردم شهر نسبت به یک تهدید بی‌اساس را به تصویر می‌کشد.

این کتاب در لیست ۱۰۰۱ کتابی که قبل از مرگ باید خواند قرار گرفته و توسط چندین انتشارت در ایران به چاپ رسیده است و البته کوتزی در مصاحبه‌ای نسبت به چاپ آثارش در کشورهایی مانند ایران که از قانون کپی رایت یا حق تکثیر تبعیت نمی‌کنند، اعتراضاتی کرده است.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.