زندگی نامه و معرفی رمان های جان بنویل

0
987
جان بنویل، نویسنده‌ی ایرلندی
جان بنویل، نویسنده‌ی ایرلندی
زندگی نامه و معرفی رمان های جان بنویلReviewed by پرستو آشتیان on Nov 3Rating:

جان بنویل رمان‌نویس و فیلم‌نامه‌نویس، صاحب سبک‌ترین نویسنده ایرلندی در نسل خود شناخته می‌شود و از برترین نویسندگانی است که با قوه‌ی تخیل فوق‌العاده به زبان انگلیسی می‌نویسد. در سال‌های اخیر با کسب جایزه‌های معتبر ادبی به یک چهره‌ی مطرح در دنیا تبدیل شده است. او همچنین از جدی‌ترین نامزدهای دریافت جایزه نوبل ادبیات در چند دوره‌ی قبل به شمار می‌آید. بنویل دارای یک خواهر و یک برادر است که آنها نیز در حرفه‌ی نویسندگی فعال هستند. او برنده‌ی جایزه ادبی من بوکر و جایزه کتاب ایرلندی برای کتاب دریا و همچنین جایزه فرانتس کافکا، جایزه داستانی گاردین برای کتاب کپلر، جایزه شاهدخت آستوریاس و نامزد دریافت جوایز معتبر نویسنده برترین کتاب انگلیسی سال برای کتاب دریا بوده است.

رمان‌های فلسفی او به مسائلی مانند ماهیت ادراک، ناسازگاری خیال و واقعیت و انزوای فردی وجودی می‌پردازد. آثار او در هر دو طبقه‌ِ پست‌مدرنیسم و رئالیسم جادویی رده‌بندی می‌شود. بنویل نیز به‌مانند ساموئل بکت در نوشته‌های خود به گونه‌ای سیال از میان چشم‌اندازها و شخصیت‌های ایرلندی به سمت مفاهیم و پیشینه‌ی اروپایی حرکت می‌کند و از روایت‌های مرسوم و قراردادی به سوی شگفتی و ساختارهای نوین می‌رود. او در نوشتار خود به طور آشکار یا پنهان به الگوهای ادبی خود پروست، داستایوسکی و ناباکوف اشاره می‌کند.

بنویل کار نویسندگی را با انتشار مجموعه داستان کوتاه آغاز کرد و تاکنون سه دوره سه‌گانه در کارنامه‌ی خود دارد. سه‌گانه‌ی اول با موضوع مردان تأثیرگذار علم در تاریخ نوشته شده است و شامل سه کتاب با عناوین دکتر کوپرنیک، کپلر و نامه‌ی نیوتن می‌باشد. سه‌گانه‌ی دوم که با عنوان مجموعه قاب هم شناخته می‌شود شامل کتاب‌هایی همچون: کتاب شواهد، ارواح و آتنا است. سه‌گانه‌ی سوم شامل کتاب‌های تحت شعاع قرار دادن، کفن و پرتو باستانی است.

جان بنویل علاوه بر نام خودش تحت نام بنجامین بلک نیز کتاب می‌نویسد و این کتاب‌ها آنچنان از آثار دیگر متمایز هستند که گویی توسط نویسنده‌ای دیگر به رشته‌ی تحریر درآمده‌اند. صاحب‌نظران برای این نویسنده دو شخصیت قائلند، جان بنویل رمان‌نویس که به نوشتن داستان‌های شاعرانه و احساسی معروف است و بنجامین بلک که داستان‌های جنایی می‌نویسد و سرعت نوشتنش بسیار بیشتر از جان بنویل است. شخص نویسنده بنجامین بلک را ترجیح می‌دهد، او معتقد است نوشته‌های بلک در حالت خوش‌بینانه جادویی هستند در حالی که نوشته‌های بنویل در بهترین حالت صرفاً هنرمندانه‌اند و او از آنها متنفر است! اما وی این مسئله را نا‌امیدکننده نمی‌داند چرا که همیشه فردای بهتری را برای فعالیت ادبی خود متصور است.

4/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.