زندگی نامه و معرفی کتاب های بهرام صادقی

0
2510
بهرام صادقی نویسنده ایرانی
بهرام صادقی نویسنده ایرانی
زندگی نامه و معرفی کتاب های بهرام صادقیReviewed by آیلار بهرامی on Aug 30Rating:

بهرام صادقی نویسنده و شاعر ایرانی تبار متولد ۱۵ دی ماه ۱۳۱۵ در نجف آباد اصفهان، نویسنده ای است که تنها با یک داستان بلند و یک مجموعه داستان نویسندگی را متحول کرده است.

بهرام صادقی در سال ۱۳۳۴ با قبولی در رشته پزشکی  به تهران آمد و ماندگار شد. صادقی  همواره  شعرها و داستان هایش را در مجلاتی از جمله مجله صدف، سخن، روشنفکر، فردوسی و هفته نامه امید ایران به چاپ می رساند.در سال ۱۳۴۶ بود که او مجموعه داستان سنگر و قمقمه های خالی را توسط انتشارات زمان به چاپ رسانید. علاوه بر این مجموعه داستان اثر فاخر دیگری از وی که داستان بلندی است به نام ملکوت به چاپ رسیده است. صادقی با همین دو اثر به چاپ رسیده خود تاثیری بر ادبیات گذاشت که هرگز هیچ نویسنده ای اینگونه تاثیر گذار نبوده است.

او در مصاحبه با “آیندگان ادبی”بیان می کند که به ادبیان روسیه بسیار علاقه مند است و به شدت تحت تاثیر آثار چخوف، تولستوی و داستایوفسکی بوده است. او معتقد بود که نمی توان برخی آثار ادبی را ترجمه کرد به همین خاطر تمامی آن ها را به زبان اصلی می خواند که از جمله آن ها آثار جویس، پروست و آگاتا کریستی را می توان نام برد.

بهرام صادقی نویسنده ای بود که فرم و ساختار را متحول کرد و همواره داستان هایش را با فرم هایی منحصر به فرد خلق می کرد و همین موضوع باعث شده بود که به آثار پلیسی علاقه خاصی نشان دهد. او نویسنده ای چیره دست بود و این چیره دستی را می توان از فی البداهه نوشتن داستان هایش فهمید. او از نویسندگانی بود که کمتر به اصلاح و باز نویسی داستانهایش می پرداخت. زبانی هم که این نویسنده به وسیله آن قصه پردازی می کند، زبانی روایی و گزارش گونه است.او بهمن ماه سال ۵۴ جایزه ادبی فروغ فرخزاد را متعلق به خود کرد. لقب وی صهبا مقداری بود و بسیاری از آثارش با همین نام چاپ شده اند.متاسفانه جامعه ادب و هنر این نویسنده گران مایه را بسیار زود از دست داد. وی در ۲۱ آذر ماه سل ۶۳ در سن ۴۷ سالگی به علت ایست قلبی در گذشت.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.