معرفی کتاب ماجراهای اوگی مارچ نوشته سال بلو

معرفی کتاب ماجراهای اوگی مارچ نوشته سال بلو

0
2274
ماجراهای اوگی مارچ، نوشته‌ی سال بلو
ماجراهای اوگی مارچ، نوشته‌ی سال بلو
معرفی کتاب ماجراهای اوگی مارچ نوشته سال بلوReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Feb 15Rating:

ماجراهای اوگی مارچ، رمان تربیتی سال بلو و در سال ۱۹۵۳ منتشر شده است، و از نظر بسیاری از منتقدان این رمان تفسیری قرن بیستمی، از شاهکار مارک تواین با عنوان ماجراهای هاکلبری فین است، گرچه به زعم برخی، این رمان حتی بهتر است. پس از انتشار دو رمان اول خود، بلو موفق شد تا کمک‌هزینه گوگنهایم را دریافت نماید که به او کمک کرد تا در فرانسه اقامت گزیند و در اروپا را بگردد. پس از چند سال او شیوه رمان‌های خود را تغییر داد و سبک نوشتاری جدیدی را برای کتاب بعدیش با عنوان قربانی انتخاب نمود. سال بلو اینگونه می‌گوید که که نوشتن کتاب برای او لذت بخش بوده و ایده آن به راحتی و با جزئیات به ذهنش می‌رسد.

اوگی پسری یهودی-آمریکایی است که در شیکاگو متولد می‌شود و در سال‌های رکود بزرگ رشد می‌کند. او در جوانی به سفرهای زیادی در مکزیک و اروپا می‌پردازد و شغل‌ها، روابط عاشقانه و خصوصیات شخصیتی متفاوتی را تجربه می‌کند. در انتهای رمان او سر و سامان می‌گیرد و در دفتر یک وکیل عالی رتبه شغلی برای خود دست و پا می‌کند.

طبق روایت سال بلو، در اوگی مارچ عناصر خود  داستان فرم آن را شکل داده‌اند به همین دلیل منتقدان اغلب از بی شکلی رمان شکایت دارند. این رمان در سبک رند نامه است و قسمت‌های متعددی از آن در اطراف شخصیتی دوست داشتنی، سرکش و سطح پایین (پیکارو) می‌گردد. همچنین، رمان اگرچه به صورت سرسری به نظر می‌رسد ولی سبکی تربیتی نیز دارد که مراحل رشد مردی جوان و به بلوغ رسیدنش را به صورت شرح حال بیان می‌کند. البته رمان‌های تربیتی، معمولا پیشرفت شخصیت اصلی را دنبال می‌کنند. اگرچه بلوغ اوگی موضوع اصلی بحث‌ها است اما بلو پیشرفت او را نقطه کانونی رمان خود در نظر گرفته است.

در اوگی مارچ، اثر پر انرژی و زنده‌ای را ایجاد می‌کند و در همان حال تلاش می‌کند تا شیکاگوی دوران کودکی اوگی را با جزئیات بسیار توصیف نماید. همچنان که اوگی رمان را روایت می‌کند، صدای او واقعیت ها و تفکرات فردی را رها می‌کند تا چارچوبی  اجتماعی از مکان‌ها و شخصیت ها را در بر گیرد. این سبک صدای آزاد، خلوص و صداقت شرح حال نگاری را هدف قرار داده است ضمنا در همان حال به طور ماهرانه‌ای داستان را روایت می‌کند و  حقایق را از خواننده پنهان می سازد.

در این رمان همراه با این عقیده که “شخصیت یک مرد، سرنوشت اوست”، سوال از هویت فردی، بی وقفه به مفهوم سرنوشت می پیوندد، نقطه‌ای پایانی که در تضاد مستقیم با اصل نهفته در درون فرد است. اوگی، لحظات روحانی بسیار خوب و به طور قابل ملاحظه‌ای بدی را تجربه می‌کند؛ او حرفه‌های متفاوتی را آزمایش می‌کند و دانش انبوهی کسب می‌نماید، اما در تمام این مراحل همچنان اوگی باقی می‌ماند. این کتاب در نهایت به این که اوگیِ بالغ شخصی است که لیاقت یک سرنوشت کاملا خوب را دارد یا نه، می‌پردازد.

اوگی مارچ به صورت مستقیم با نسل جدید بعد از جنگ جهانی دوم سخن می‌گوید و بر تعداد قابل ملاحظه‌ای از نویسندگان این نسل مانند کورمک مک کارتی،  مارتین آمیس و جوزف هلر تاثیر گذاشته است.

امتیاز دهی

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.