معرفی کتاب سرگذشت آرتور گوردن پیم نوشته ادگار آلن پو

0
2518
روایت آرتور گردن پیم اهل نانتوکت، نوشته‌ی ادگار آلن پو
روایت آرتور گردن پیم اهل نانتوکت، نوشته‌ی ادگار آلن پو
معرفی کتاب سرگذشت آرتور گوردن پیم نوشته ادگار آلن پوReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Jun 8Rating:

روایت آرتور گردن پیم اهل نانتوکت (سرگذشت آرتور گوردون پیم) نام تنها رمان ادگار آلن پو است. در ابتدا قرار بود این رمان در ۱۸۳۷ در دو قسمت منتشر شد. قسمت اول در مجله Southern Literary Messenger به چاپ رسید اما تا زمان اخراج پو از مجله قسمت دوم آن کامل نشده بود. رمان کامل در ژوئیه ۱۸۳۸ و بدون اسم پو به چاپ رسید. کتاب ادعا می‌کرد این سرگذشت واقعی پیم است.

کتاب با روایتی اول شخص و معمولی از سفری دریایی آغاز می‌شود و به موضوعات پیش‌پا افتاده شورش، آدم خواری، وحشیگری و ابهامات طاقت فرسا می‌پردازد. گرچه کتاب منتقدان زمان خود را راضی نکرد، اما برای تاثیرش بر نویسندگان بعد از خود از جمله ژول ورن، بودلر و ملویل، به رسمیت شناخته شد. همچنان این رمان رابطه جالبی با برخی از داستان‌های معروف کوتاه پو و تم‌های جذاب روانی، اساطیری و مذهبی کارهای او دارد.

رمان تاثیرات متفاوتی داشت. در حالی که نمونه‌ای از سفرهای دریایی برای الگو برداری پو وجود نداشت، اما شرح حال‌های  واقعی این سفرها در دسترس بود چون سفرهای دریایی در آن زمان بسیار رایج بود. از نظر محبوبیت، خوانندگان تحت تاثیر کتاب قرار گرفتند به خصوص از شرح اکتشافات و زندگی در دریا؛ اما به همان میزان از کتاب ناامید شدند. همچنان که داستان به پیش می‌رفت، لحن از زاویه دید اول شخص واقع بینانه به یک ملودرام صحنه سازی شده تغییر پیدا می‌کرد. ساختار رمان اغلب خوانندگان را بهت زده می‌کرد اما در پایان تنها نفرت انگیز می‌نمود.

رمان روایت آرتور گردن پیم اهل نانتوکت پر از تاریکی و سفیدی‌های خیره کننده است. تاریکی جزیره تسلا بر خلاف سفیدی قطب جنوب. شاید این تضاد به دلیل نژادپرستی درونی پو باشد و شاید تنها راهی برای نشان دادن دو نوع متفاوت از تجربیات است. سیاهی جزیره ممکن است در مورد آفریقایی‌ها برداشت شود اما ممکن است به جهنم، ژرفا و کوری اشاره نماید. سفیدی جنوب هم ممکن است به ایده آل‌های نژادی برگردد و یا به یک قلمرو بزرگتر و پاک تر و عالم ارواح و خود شکوفایی مربوط شود.

پیم دیدگاه های جالبی در مورد توحش و متمدن بودن ارائه می‌دهد. مردمان سفید پوست در داستان متمدن در نظر گرفته شده‌اند از جمله خود پیم و آگوستوس که سابقه‌ای احترام برانگیز دارند. سیاهان وحشی، تشنه به خون و بی رحم‌اند و به شکلی بدوی ترسیم می‌شوند. البته این دیدگاه کاملا غلط نیست اما برخی از سفید پوستان به شدت دور از تمدن هستند و بومی ها احتمالا باهوش تر از چیزی هستند که به نظر می رسد.

اگرچه کتاب روایت آرتور گردن پیم اهل نانتوکت مانند اکثر آثار آلن پو کتابی ترسناک و دلهره آور است، اما به عنوان یکی از مهم‌ترین کتاب‌های زمان خود و همچنین به عنوان تنها رمان ادگار آلن پو شناخته می‌شود و حتی در لیست برترین رمان‌های انگلیسی مجله گاردین در رده دهم جای دارد.

5/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.