زندگی نامه و معرفی آثار آنتون چخوف

0
1276
آنتون چخوف
آنتون چخوف
زندگی نامه و معرفی آثار آنتون چخوفReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Jul 30Rating:

آنتون چخوف داروساز روس تبار است که بوسیله نوشتن داستان‌های کوتاه و نمایشنامه‌های زیبا شهرت جهانی یافته است و از جمله بهترین نویسندگان داستان کوتاه در جهان بشمار می‌آید. او در ابتدا صرفا بخاطر امرار معاش به نویسندگی روی آورد، اما با گذشت زمان و شکفته شدن نبوغ هنریش در این زمینه توانست تا در داستان نویسی کوتاه نوآوری بوجود آورده و تأثیر زیادی بر تحول داستان‌های کوتاه عصر خویش بگذارد. سبک جدید وی منجر به سردرگمی خوانندگان در آن زمان شده بود که وی از این سردرگمی احساس رضایت نموده است زیرا به عقیده آنتون چخوف نقش یک هنرمند این است که سؤال بپرسد نه اینکه به آنها جواب بدهد.

دو ویژگی اصلی آثار آنتون چخوف سبک رئالیسم و کوتاه نمودن داستان می‌باشد، البته منظور از کوتاه نمودن حذف متعلقات زاید از داستان است، به عقیده نویسنده می‌باید به موضوع اصلی داستان پرداخته و در داستان نباید هیچ اثری از تعاریفی بچشم بیاید که در آینده از آنها استفاده نخواهد شد، و اینگونه این مسأله را شرح می‌دهد که:

«هر چیزی را که به موضوع اصلی داستان ربطی ندارد از آن حذف کنید. اگر در فصل اول اینگونه بیان می‌کنید که یک اسلحه از دیوار آویزان است. در فصل‌های دو و سه اگر از آن شلیکی صورت نمی‌گیرد، اسلحه می باید حذف گردد.»

از آنتون چخوف به عنوان مهمترین داستان کوتاه نویس جهان یاد می شود و آثار وی در ایران نیز مورد توجه علاقه مندان به کتاب بوده و توسط بزرگانی همچون صادق هدایت، بزرگ علوی، محمد علی جمالزاده، احمد گلشیری، سیمین دانشور و احمد شاملو ترجمه گردیده است. همچنین نمایشنامه‌‌های چخوف در میان آثار ادبیات جهان بسیار معروف می‌باشند بطوری که از وی بعنوان دومین نمایش نامه نویس تاریخ – بعد از ویلیام شکسپیر- یاد می نمایند ازجمله داستان‌های کوتاه چخوف می‌توان به بوفلمون صفت، بانو با سگ ملوس، نشان شیر و خورشید و از دفترچه خاطرات یک دوشیزه اشاره کرد همچنین چندی از نمایشنامه‌های وی عبارتند از ایوانف، خرس، عروس، سه خواهر، باغ آلبالو، دایی وانیا و مرغ دریایی.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.