معرفی کتاب مزرعه حیوانات نوشته جورج اورول

معرفی کتاب مزرعه حیوانات نوشته جورج اورول

0
2112
قلعه حیوانات یا مزرعه حیوانات، نوشته جورج اورول
قلعه حیوانات یا مزرعه حیوانات، نوشته جورج اورول
معرفی کتاب مزرعه حیوانات نوشته جورج اورولReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Mar 30Rating:

مزرعه حیوانات نام رمان کوتاه جورج اورول است که در ایران به نام قلعه حیوانات نیزشناخته می‌شود. اورول در این کتاب به روایت داستان گروهی از حیوانات مزرعه مانر می‌پردازد که با الهام گیری از سخنان میجر و رهبری گروهی از خوکها بدنبال اخذ استقلال خود متحد شده و آقای جونز (مالک مزرعه) را از آن بیرون می‌کنند.

شخصیت‌های داستان اورول نماد سیاستمداران و رهبران روسیه در زمان استالین و شوروی سوسیالیست می‌باشند و همچنین انقلاب صورت گرفته نیز نماد انقلاب کارگری بر ضد نظام سرمایه‌داری است. وی در این رمان نحوه به انحطاط کشیده شدن انقلاب‌ حیوانات از مسیر اصلیش را توصیف کرده و تغییر آرمان‌های آن در پس زمان را شرح می‌دهد.

اورول در باره منشاء الهام خود در رابطه با روایت داستن در یک مزرعه چنین می‌گوید: «روزی پسر کوچکی را دیدم ده ساله یا کم سن تر، که سوار بر اسب قوی درشت هیکلی شده‌ بود و هربار که می‌خواست مسیر اسب را تغییر دهد ضربه‌ای به آن می‌زد و اسب نیز اطاعت می‌کرد.

این واقعه مرا به فکر فرو برد که اگر روزی حیوانات از قدرت خودشان آگاه شوند ما انسان ها در مقابل آنها هیچ چاره‌ای نخواهیم داشت، و این فکر به ذهنم خطور کرد که نحوه برخورد انسان‌ها با حیوانات همانند رفتار آدم‌های پول‌دار با افراد طبقات پایینی جامعه است.»

به دلیل همزمان شدن زمان انتشار کتاب، با جنگ جهانی دوم و اتحاد انگلیس، آمریکا و روسیه در آن زمان ناشران کتب از چاپ متونی که بر ضد حکومت وقت روسیه باشد خودداری می‌نمودند و این امر اورول را در انتشار کتاب قلعه حیوانات با مشکل مواجه کرده بود.

وی برای بیان اعتراض خود مقدمه کتابش را با متنی معترضانه نسبت به سانسور متون ادبی در انگلستان نوشت لیکن این مقدمه در بسیاری از نسخه‌های چاپ شده بعدی حذف گردیده است. در انتها بعد از عدم موافقت بیش از ۵ ناشر وی موفق به چاپ کتاب در سال ۱۹۴۵ ‌گردید.

5/5 (1)

امتیاز دهی

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.