معرفی کتاب آلیس در سرزمین عجایب نوشته لوئیس کارل

0
1897
آلیس در سرزمین عجایب، نوشته‌ی لوئیس کارول
آلیس در سرزمین عجایب، نوشته‌ی لوئیس کارول
معرفی کتاب آلیس در سرزمین عجایب نوشته لوئیس کارلReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Dec 31Rating:

رمان آلیس در سرزمین عجایب در سال ۱۸۶۵ توسط نویسنده انگلیسی، لوئیس کارل نوشته شد. این کتاب مهمترین و مشهورترین اثر لوئیس کارل (۱۸۹۸-۱۸۳۲) نویسنده، ریاضی دان، منطق دان و عکاس انگلیسی می باشد.

رمان درباره دختری است به نام آلیس که در اتفاقی عجیب، درون سوراخ لانه خرگوش می‌افتد و وارد یک دنیای خیالی با موجوداتی شبیه انسان، می‌شود. اگرچه قصه با جادو و فانتزی سروکار دارد، اما هم برای کودکان جذاب است و هم برای بزرگسالان. این رمان یکی از بهترین نمونه‌های ژانر ادبی تخیلی محسوب می شود. شیوه و ساختار شخصیت‌ها و تصاویر مورد استفاده در رمان، تاثیر فوق العاده‌ای بر مخاطب و بر فرهنگ و ادبیات عمومی مخصوصاً در ژانر فانتزی دارد.

برخی از ماجراهای کتاب، براساس خاطرات نویسنده و مبتنی بر موقعیت‌ها و مکان‌های واقعی مانند آکسفورد و یا کلیسا هستند؛ برای مثال سوراخ لانه خرگوش‌ها، نمادی از پله‌های واقعی در پشت ساختمان اصلی کلیسای مسیحی است. داستان آلیس با چاپ قسمت‌های بعدی آن با عنوان‌ آلیس در آن سوی آینه و آلیس در آنجا چه یافت (۱۸۷۱)، تکمیل شد. کتاب، معدنی تمام نشدنی از ادبیات و فلسفه و مضامین علمی است.

آلیس دختری از یک خانواده ثروتمند انگلیسی است که خود را در دنیای عجیبی می‌بیند که با فانتزی و خیال اداره می‌شود. آلیس در این رمان نقش یک دختر کنجکاو را دارد و تلاش می‌کند خود را با محیط پیرامونش تطبیق دهد. منتقدان تلاش‌های زیادی برای تفسیر ماجراجویی‌های کتاب آلیس و دست یابی به لایه‌های پنهان معانی آنها داشتند. یکی از چالش‌هایی که آلیس پس از افتادن در لانه خرگوش‌ها با آن روبرو می‌شود تنهایی بیش از حد است؛ کنجکاوی آلیس، در عبور از مرز واقعیت به خیال و جادو، او را به سمت ملکه سرزمین ناکجاآباد می برد. به دلیل اینکه آلیس نمی‌تواند هویت واقعی خود را پیدا کند، بیشتر و بیشتر در سرزمین عجایب گم می‌شود- هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روانی-. هر تلاشی از طرف آلیس برای یافتن هویت واقعی خود، احساس گم گشتگی بیشتری را برای او به ارمغان می‌آورد.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.