معرفی کتاب عصر معصومیت نوشته ادیت وارتون

1
2840
عصر معصومیت، نوشته‌ی ادیت وارتون
عصر معصومیت، نوشته‌ی ادیت وارتون
معرفی کتاب عصر معصومیت نوشته ادیت وارتونReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Jan 29Rating:

در اواخر تابستان ۱۹۱۹ و مارس ۱۹۲۰ زمانی که ادیت وارتون دوازدهمین رمانش با عنوان عصر معصومیت را نوشت، در اواخر دهه پنجم زندگی بود و بسیاری از ناشران در جستجوی او بودند. او که در زمان جنگ جهانی اول در اروپا می‌زیست و ویرانی فوق العاده‌ را در این قاره دیده بود، افکار و خاطرات خوانندگانش را به بعد از جنگ داخلی آمریکا می‌برد، زمانی که آمریکا گسترش یافت، سیستم صنعتی بزرگتر شد و ثروت از طریق راه‌آهن افراد سرمایه دار و غارتگر تولید کرد. عصر معصومیت درگیری‌هایی که با این انتقال به وجود آمد را نشان می‌دهد، در حالی که موضوع اصلی آن انسانی خوب بودن و رعایت قوانین درست و ازدواج با خانواده‌ای قابل قبول است. شخصیت‌های او، لباس‌هایشان، فضاهایی که در آن زندگی می‌کنند، رفتار و نگرش آن‌ها بازتاب دهنده جهان در کودکی و جوانی وارتون و زندگی در میان افراد ثروتمند اصیل است.

عصر معصومیت داستان ازدواجی است که به سرعت برگزار می‌گردد اما حضور ناگهانی دختر عموی عروس که زنی افسونگر، عجیب و غریب و زیباست شادی این زن و شوهر را تهدید می‌کند. نیولند آرچر وکیل برجسته؛ در انتظار ازدواج با می ولاند که دختری خجالتی، دوست داشتنی و بی پناه است، به سر می‌برد. اما زمانی که کنتس الن اولنسکا را که با بی آبرویی از شوهرش که یک کنت لهستانی است، گریخته ؛ ملاقات می‌کند، ناامیدانه عاشق او می‌شود و چون نمی‌تواند رابطه خود را با او قطع کند، ازدواج با می را به تاخیر می‌اندازد. در همین حال و  با یک چرخش معمولی در داستان از سوی وارتون، گرچه می ممکن است ترسو باشد، اما مصمم به ازدواج با آرچر است و با استفاده از تمام قدرت جامعه مرفهان نیویورک کنتس را به زانو در می‌آورد.

در طول سال‌ها تفسیرها و نقدهای عصر معصومیت تغییر کرده است. در ۱۹۲۱ هنگامی که جایزه پولیتزر به وارتون رسید برای اولین بار بود که این جایزه به یک زن اهدا می‌شد، او خیابان اصلی سینکلر لوئیس را پشت سر گذاشت و کمیته اهدای جایزه اعلام کرد که عصر معصومیت بهترین کتاب معاصر است که فضای سالم زندگی مردم و بالاترین الگوی آداب و مردانگی آمریکایی را نشان می‌دهد. حتی خود وارتون هم شگفت زده شد وقتی منتقدان طنز کنایی عنوان و انتقادات اجتماعی دهه ۱۹۸۰ از جامعه نیویورک را نادیده گرفتند.

امروزه کتاب وارتون به عنوان یک اثر مدرن تحسین می‌شود. بیشتر همدردی‌ها به سوی الن به عنوان زنی مستقل گرایش یافته و انتقادات، شیوه  ماهرانه می را هدف گرفته‌اند. فمنیست‌ها استقلال و ارزش‌های الن را تشویق می‌کنند و از وارتون به این دلیل که خود عضوی از گروهی است که از آنها انتقاد کرده است، دلخور و نا امید هستند. تفاسیر مختلف اما ثابت در مورد داستان مثلث عاشقانه، از عصر معصومیت یک اثر کلاسیک بی نظیر ساخته است.

امتیاز دهی

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.