معرفی کتاب پس از زلزله نوشته هاروکی موراکامی


0
معرفی کتاب پس از زلزله نوشته هاروکی موراکامیReviewed by پرستو آشتیان on Oct 19Rating:

کتاب پس از زلزله شامل شش داستان کوتاه از نویسنده‌ی به نام معاصر هاروکی موراکامی است. داستان‌ها به صورت مجزا از هم نوشته شده‌اند و به جز زمینه‌ی مشترک آنها که زلزله کوبه است، پیوستگی به هم ندارند. این مجموعه کم حجم و در عین حال بسیار قوی و تأثیرگذار است. موراکامی این داستان‌ها را بین سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ نوشته است و در همان سال ۲۰۰۰ در ژاپن منتشر کرده است. ترجمه انگلیسی آن در سال ۲۰۰۲ به بازار عرضه شد.

همه‌ی داستان‌ها در فوریه ۱۹۹۵ به وقوع می‌پیوندند که یک ماه پس از زلزله کوبه و یک ماه قبل از حمله گازی تروریستی به متروی توکیو است. موراکامی قصد دارد در این داستان‌ها زمان را هنگامی که مردم مبهوت حادثه‌ی اول هستند و اطلاعی از حادثه‌ی دوم ندارند متوقف کند. این دو حادثه‌ی پی در پی تأثیر عمیقی بر ژاپنی‌ها و شخص موراکامی داشتند به طوری که او پس از سال‌ها زندگی در آمریکا به ژاپن بازگشت و همچنین کتاب غیرداستانی زیرزمین را بر اساس این اتفاقات نوشت.

همه‌ شش داستان از زاویه دید سوم شخص روایت می‌شود و این متفاوت با اکثر آثار موراکامی است؛ استفاده از زاویه دید اول شخص معمولاً موردعلاقه‌ی او شناخته شده است. مورد متفاوت دیگر در این مجموعه عدم حضور عناصر ماوراء طبیعه مگر در یک داستان است. به جز یکی از داستان‌ها، مابقی در بستری روزمره و طبیعی میان شخصیت‌های ژاپنی اتفاق می‌افتند. این شخصیت‌ها همگی از محل زلزله کوبه دور هستند و از صدمات جانی و خسارت‌های این زلزله در امان مانده‌اند اما امواج شوک از طریق روزنامه و تلویزیون به آنها منتقل می‌شود و این زلزله تغییراتی در زندگی آنها ایجاد می‌کند و یک نقطه عطف برای هر یک از شخصیت‌ها محسوب می‌شود.

داستان‌های کتاب پس از زلزله شامل بشقاب پرنده در کوشیرو، منظره‌ای با اتوی چدنی، همه بچه‌های خدا حق دارند برقصند، تایلند، قورباغه‌ی عظیم توکیو را نجات می‌دهد و شیرینی عسلی هستند. این مجموعه توسط انتشارت مختلف در سال‌های مختلف در ایران منتشر شده است که برخی از نسخه‌ها شامل چهار یا پنج داستان از این شش داستان هستند.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.