معرفی کتاب آبشالوم آبشالوم نوشته ویلیام فاکنر

1
3165
آبشالوم آبشالوم، نوشته‌ی ویلیام فاکنر
آبشالوم آبشالوم، نوشته‌ی ویلیام فاکنر
معرفی کتاب آبشالوم آبشالوم نوشته ویلیام فاکنرReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Apr 30Rating:

در رابطه با سرگذشت شخصیت‌های اکثر کتاب‌های ویلیام فاکنر در ایالت یوکناپاتافا (Yoknapatawpha County)، کتاب آبشالوم آبشالوم نیز در بازگشتی به گذشته و در کنار رمان خشم و هیاهو اثر همین نویسنده، به ماجراهای کوئنتین کامپسن و روابط پیچیده او می پردازد. فلسفه بدبینی، کناره گیری و جبری نگری که توسط آقای کامپسن در خشم و هیاهو بنا شده بود، در این رمان استفاده و در تعریف آقای کامپسن از افسانه سوتپن گسترش می‌یابد. با استفاده از کوئنتین که شخصیتی احساساتی و به شدت حساس است و روایت او از اتفاقات، یکپارچگی به مجموعه رویدادها اضافه می‌شود.

فاکنر نسبت به خانواده‌های ناکار آمد به خصوص خانواده های جنوبی غیر عادی وسواس دارد. و این همان چیزی است که در آبشالوم آبشالوم با آن مواجه می‌شویم. خانواده‌ای که به واسطه روابط غیر معمول در آن، شجره نامه بسیار پیچیده ای دارد. و بالاتر از همه این پیچیدگی‌ها، فاکنر سعی دارد تا این مهم را بیان دارد که خانواده در این رمان جایگاه شادی ندارد. لذا، پسری را می‌بینیم که از پدرش متنفر است، مردی که برادر خود را می‌کشد، شوهری که همسر و فرزند خود را رها می‌کند و این فهرست باز هم ادامه دارد. و تقریبا همه آن ها مقصرند. حتی سوتپن هم مقصر است چون او با استفاده از خانواده خود، سلسله اش را بنا نهاد. شاید فاکنر می خواهد این پیام را بدهد که با خانواده خود مهربان باشید حتی اگر آن ها ساده یا مجنون باشند.

همان طور که در ادبیات خانه تنها به معنی سقفی بالای سر نیست، در آبشالوم آبشالوم هم این گونه است. بیشتر شخصیت های رمان در پی جایی برای زندگی و احساس تعلق و پشتیبانی شدن از جانب آن هستند. سوتپن اشتباه می کند که اگر عمارت عظیمی برپا کند، احساس خانه داشتن و خانواده را می یابد. اما او خودپسند و جاه طلب است و هرگز مفهوم خانه را درک نمی کند. در واقع خانه جایی است که هرگز نابود نمی شود گرچه که عمارت آن ممکن است تخریب شود.

شاید مشکل اصلی این رمان که خواندن آن را مقداری دشوار می‌کند، پیچیدگی روایت آن باشد. کاملا مشخص است که فاکنر از سه راوی به علاوه روایت خودش در این کتاب استفاده می‌کند. دوشیزه رزا، آقای کامپسن و کوئنتین هر کدام بخشی از داستان را تعریف و سعی می‌کنند آن را تفسیر نمایند. البته راویان دیگری نیز در داستان هستند مانند هم اتاقی کوئنتین. به همین دلیل است که داستان چندان سر راست و برای خواندن ساده نیست.

در یک نظرسنجی که از صدها منتقد و نویسنده و توسط مجله Oxford American صورت گرفت، داستان آبشالوم آبشالوم با اختلاف قاطعی به عنوان بزرگترین رمان سبک جنوبی که تاکنون نوشته شده است نام گرفت. پس می توان گفت که این رمان نیاز به هیچ مقدمه ای ندارد چون خود به سادگی صحبت می کند.

5/5 (1)

امتیاز دهی

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.