معرفی کتاب من یک درختم نوشته اورهان پاموک


0
معرفی کتاب من یک درختم نوشته اورهان پاموکReviewed by پرستو آشتیان on Apr 5Rating:

من یک درختم کتاب کوچکی از داستان‌های انتخابی اورهان پاموک از میان آثار خودش است. این داستان‌ها از کتاب‌های نام من سرخ، کتاب سیاه، برف و استانبول انتخاب شده‌اند و می‌توان آنها را به طور مجزا و مستقل از کتاب اصلی مطالعه کرد. به طور کلی می‌توان عنوان اورهان پاموک برای همه را به این کتاب نسبت داد چرا که این بهترین مسیر برای شناخت تولیدات داستانی و غیرداستانی این نویسنده‌ی نوبلیست است.

پاموک می‌گوید این کتاب شامل دو بحث مهم است که وی همواره رویاپردازی و داستان‌سرایی درباره‌ی آن را دوست داشته است؛ بخش اسرارآمیز تاریخ و خاطرات دوران کودکی و سال‌های مدرسه. حضور این دو مبحث به عنوان منبع الهام تقریباً در تمام داستان‌ها و مقالات او مشهود است و او معتقد است که این دو موضوع در آثار او همیشه کنار هم هستند و به بیانی دیگر روی کودکانه‌ی تاریخ و روی تاریخی کودکی از محورهای موردعلاقه‌ی او هستند.

داستان‌های منتخب در این کتاب از بین آثاری که پاموک در چهل سال نوشته است انتخاب شده‌اند و موضوعات مختلفی دارند، داستان اول به حکایت مأموریت متفاوت یک جلاد دولت عثمانی است. در داستان دیگر یک درخت و یک نقاشی به بیان داستان‌های خود می‌پردازند و در این حین پاموک خاطراتی از دوران کودکی، نوجوانی و مدرسه خود را با این داستان می‌آمیزد. طرح روی جلد کتاب نیز نقاشی نویسنده از یک در خت است.

این کتاب در زمان انتشار یک بخش سورپرایزی هم برای خوانندگان آثار پاموک داشت و آن گنجاندن قسمتی از کتاب جدید و چاپ نشده‌ی او تحت یک داستان نسبتاً بلند بود که بعداً در سال ۲۰۱۴ به طور کامل منتشر شد. این داستان با عنوان چیز عجیبی در ذهنم؛ روایت سال‌های مدرسه‌ی قهرمان داستان مولود کارتاش است. این شخصیت برای اولین بار در کتاب‌های پاموک حضور پیدا می‌کند و در این داستان درگیری‌های ذهنی دوره‌ی نوجوانی اعم از مسائل خانوادگی و تحصیلی او به تصویر کشیده می‌شود. این کتاب با ترجمه‌ی ایرج نوبخت و در انتشارات دنیای نو به چاپ رسیده است.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.