معرفی کتاب چهره مرد هنرمند در جوانی نوشته جیمز جویس

1
1346
رمان چهره مرد هنرمند در جوانی نوشته جیمز جویس
رمان چهره مرد هنرمند در جوانی نوشته جیمز جویس
معرفی کتاب چهره مرد هنرمند در جوانی نوشته جیمز جویسReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Apr 26Rating:

چهره مرد هنرمند در جوانی که با عنوان “پرتره‌ای از مرد هنرمند در جوانی” نیز ترجمه شده، اولین رمان جیمز جویس می‌باشد که روایت بیداری مذهبی/ معنوی استفان ددالوس و جریانات دوران نوجوانی و جوانی‌اش است. استفان در حقیقت خود جیمز جویس می‌باشد که به صورت یک شخصیت داستانی درآمده در واقع نویسنده در این داستان با بکارگیری ابزار تصورات و الهام گیری از اساطیر به روایت بخشی از زندگی‌نامه خود می‌پردازد.

به همین خاطر نیز ددالوس را بعنوان شهرت شخصیت داستانیش انتخاب کرده که برگرفته از اساطیر یونان باستان است. ذهن استفان همواره در پی پاسخ دادن به سؤالاتی در رابطه با خدا، و کلیسای کاتولیک و مذهب است و در طول داستان عقاید وی بتدریج شکل گرفته، عوض شده و کامل می‌گردند، این تحولات هنگامی که وی خود را از ایرلند به اروپا تبعید می‌کند به اوج خود می‌رسد.

شیوه روایت جویس در این کتاب سوم شخص بوده و گاهی نیز از شیوه نقل قول غیرمستقیم استفاده کرده است در حقیقت جویس در تمامی فصول این کتاب از شیوه سوم شخص استفاده کرده است بجز فصل انتهایی که در آن استفان به گفتگو با داوین و کرانلی می‌پردازد.

داستان جویس از جایی آغاز می‌گردد که استفان اولین جنبش‌های درونی‌اش برای قدم نهادن به دنیای هوشیاری در سن سه سالگی احساس کرده و اولین تجربیات آگاهی خود را کسب می‌کند. متن داستان در ابتدا بسیار روان بوده و لیکن با افزایش سن و توانایی ادراکی استفان، لغات و اصطلاحات بکاربرده شده در داستان نیز دشوارتر و پخته تر می‌گردند. این رمان در سال ۱۹۹۸ جایگاه سوم در لیست صد رمان انگلیسی برتر در قرن بیستم را کسب کرد.

امتیاز دهی

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.