معرفی فیلم ۴۵ سال ساخته اندرو های در سال ۲۰۱۵

0
336
معرفی فیلم 45 سال ساخته اندرو های در سال 2015 | سینمایی | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی فیلم 45 سال ساخته اندرو های در سال 2015 | سینمایی | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی فیلم 45 سال ساخته اندرو های در سال 2015Reviewed by رها فتاحی on Feb 13Rating: 5.0معرفی فیلم 45 سال ساخته اندرو های در سال 2015 | سینمایی | پیشنهاد کتاب کتابیسم 45 سال همان‌طور که از نامش پیدا است قرار است روایتی از بلندای زندگی باشد. بیش از چهار دهه زندگی مشترکِ «کیت» و «ژئوف» که قاعدتا باید سرشار از فراز و فرود ...

۴۵ سال همان‌طور که از نامش پیدا است قرار است روایتی از بلندای زندگی باشد. بیش از چهار دهه زندگی مشترکِ «کیت» و «ژئوف» که قاعدتا باید سرشار از فراز و فرود، شور و کسالت، عشق و نفرت و در یک کلام سرشار از زندگی باشد به نقطه‌ای رسیده که قابل احترام است، به جشنِ ۴۵امین سالگرد ازدواجشان. چالشِ فیلم با یک نامه آغاز می‌شود، نامه‌ای که حکایت از آن دارد که جسدِ معشوقِ دورانِ جوانی «ژئوف» که سال‌ها پیش در حادثه‌ای جانش را از دست داده، حالا پس از بیش از پنجاه سال پیدا شده. در نامه از ژئوف خواسته‌اند که برای شناسایی جسد دختر به آنجا برود.
۴۵ سال، با کنکاشی از همین نامه آغاز می‌شود. زندگی مستمر و کم‌تنش زن و شوهر مسنی که سختی‌ها و تلخی‌ها را با هم پشت‌سر گذاشته‌اند کمی از آن دور است که با یک نامه بهم بریزد، اما این اتفاق رخ می‌دهد، نه به‌دلیل آن‌که رازِ بزرگی در نامه پنهان است، به این دلیل که آن‌چه مطرح می‌شود مربوط به گذشته است، مربوط به پیش از این ازدواج و وقتی رازهایی در آن ماجرا نهفته باشد، یعنی سایه‌ی آن اتفاق در تمام این چهار دهه بر سرِ این ازدواج بوده، سایه‌ای که زنِ فیلم را به‌شدت آزار می‌دهد و تحملِ سنگینی‌اش از تابِ او خارج است.
۴۵ سال، حکایتِ همین رازها است، حرف‌ها و عشق‌هایی که آدم‌ها با دلیل و بی‌دلیل از یارشان پنهان می‌کنند به امید آن‌که هرگز حادثه‌ای رخ ندهد و پرده همیشه روی راز و خلوتشان باقی بماند و اگر نگوییم همیشه، گاهی پیش می‌آید که تندبادی پرده را کنار می‌زند و دیگر چیزی برای پنهان کردن نیست. اما آیا تفاوتی مابین آن‌که این راز یک سال پنهان مانده باشد، یا ۴۵ سال وجود ندارد؟
چالشِ درونی فیلم، بیش از آن‌که به درونیاتِ ذهنی «ژوئف» نزدیک باشد، به آن‌چه بر سر کیت آمده نزدیک است. در سکانس درخشانی از فیلم، کیت که قصد دارد به‌زودی ۴۵ سال زندگی عاشقانه‌ و مشترکش را جشن بگیرد با این حقیقت روبه‌رو می‌شود که از درزِ چوب‌های سقف خانه‌اش بادی می‌آید، بادی که همیشه در خانه احساس می‌شده، عطری که اتاقِ زیرشیروانی می‌آید، همیشه در آن خانه بوده و کیت حالا متوجه آن شده است. حالا توانسته منبع اصلی آن عطر را پیدا کند، به آن سرک بکشد و دچار این تردید بشود که آیا حقیقتا می‌توانسته در تمام این سال‌ها بی سایه‌ی آن عشق و بی بوی آن عطر زندگی کند؟
۴۵ سال ما را با این وضعیت روبه‌رو می‌کند که برخی رازها را نباید از هم‌دم‌مان پنهان کنیم، باید به او فرصت بدهیم خودش تصمیم بگیرد، باید برای او شعور و حق انتخاب قائل باشیم؛ و نباید فراموش کنیم که معشوقِ دوست‌داشتنی بیست ساله‌ی ما هنوز سالیان بسیاری در گنجه‌اش برای زندگی کردن دارد، اما معشوق شصت‌ساله‌ی ما دیگر چیزی ندارد، دیگر فرصت انتخاب ندارد و نهایتا باید بغضش را پشتِ لبخندِ مصنوعی و حرف‌های زیبای ما میانِ جمع، در جشنِ ۴۵ امین سالگرد ازدواج‌مان، پنهان کند.

عنوان: ۴۵ سال/ ۴۵ Years
سال ساخت: ۲۰۱۵
کارگردان: اندرو های / Andrew Haigh
زمان: ۹۵ دقیقه
بازیگران: Charlotte Rampling/ Tom Courtenay

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.