معرفی کتاب ملت عشق نوشته الیف شافاک درباره مولانا

0
12686
معرفی کتاب ملت عشق نوشته الیف شافاک | داستان آشنایی مولانا جلا الدین رومی و شمس تبریزی | رمان | کتاب پرفروش | مجله ادبی کتابیسم
معرفی کتاب ملت عشق نوشته الیف شافاک | داستان آشنایی مولانا جلا الدین رومی و شمس تبریزی | رمان | کتاب پرفروش | مجله ادبی کتابیسم
معرفی کتاب ملت عشق نوشته الیف شافاک درباره مولاناReviewed by مطلق on Apr 10Rating: 5.0معرفی کتاب ملت عشق نوشته الیف شافاک درباره مولانا | پیشنهاد کتاب کتابیسممعرفی کتاب ملت عشق نوشته الیف شافاک | داستان آشنایی مولانا جلا الدین رومی و شمس تبریزی | رمان | کتاب پرفروش | مجله ادبی کتابیسم

ملت عشق عنوان منتخب مترجم برای کتاب نوشته الیف شافاک با عنوان اصلی عشق (نسخه ترکی) و ۴۰ قانون عشق (نسخه انگلیسی) است. نویسنده محبوب ترک زبان پس از نوشتن این کتاب نام خود را در میان مردم ترکیه جاودانه کرد و در مدتی کوتاه کتابش به محبوبیت باورنکردنی دست یافت.

کتاب ملت عشق پرفروش ترین کتاب تمام دوران کشور ترکیه می‌باشد که این موضوع با وجود نویسندگان بزرگی همانند اورهان پاموک، ناظم حکمت، خالد ضیا اوشاکلیگیلر و … موفقیتی بزرگ محسوب می‌شود. البته توانایی و هنر نویسنده در انتخاب موضوع داستان که با فرهنگ مردم عادی در ترکیه گره خورده و همچنین ارائه روایت زیبا از زندگی یکی از عارفان و شاعران بزرگ دنیا که شهرتی جاودانه دارد نیز محبوبیت کتاب را در سایر کشورها نیز دو چندان کرده.

موضوع اصلی داستان ملت عشق رابطه مولانا جلالدین رومی با شمس تبریزی جریاناتی که در این دوره اتفاق می‌افتد است. که نویسنده تلاش کرده تا از روش روایت داستان‌های موازی در کتاب استفاده کند، کاری که در جای جای مثنوی معنوی مولانا در قالب شعر انجام داده است؛ بنابر این در برخی از بخش ها داستان مولانا و شمس مطرح می‌شود و در سایر بخش‌ها داستان زنی میان سال به نام اِلا روایت می‌شود.

نکته دیگری که در رابطه با نحوه روایت داستان می‌توان ذکر کرد وجود راوی‌های مختلف در بخش مربوط به داستان شمس و مولانا است که به نظر بسیاری از منتقدان استفاده از چندین راوی و نظرهای مختلف سبب شده تا مخاطبان ماجرا را از زاویه دید های مختلف دیده و درک بیشتری نسبت به داستان پیدا کنند که یکی از ویژگی‌های جذاب کتاب ملت عشق است. البته در بخش‌هایی از داستان که در زمان حال جریان دارد، راوی تنها یک نفر است که این موضوع به عنوان یکی از نقاط ضعف کتاب شافاک درنظر گرفته شده، زیرا که در مقابل قسمت‌ةای بسیار جذاب مربوط به داستان مولانا، این بخش از داستان گیرایی پایین‌تری دارند.

داستان کتاب از این قرار است که اِلا به عنوان زنی میان سال و مادر سه فرزند از زندگی خود خسته شده و با آگاهی از خیانت همسر از لحاظ روحی روزهای نسبتا بدی را سپری می‌کند. تا اینکه با ناشری برای مطالعه و بازبینی کتاب‌های آماده چاپ قرارداد کاری بسته و مشغول به خواندن کتابی در رابطه با مولانا و شمس می‌شود. زندگی اِلا در طول زمانی که کتاب را می‌خواند همانند زندگی مولانا پس از ملاقات شمس، متحول می‌شود.

الیف شافاک با وجود زندگی در کشورهای مختلف از جمله ترکیه، فرانسه، اسپانیا، قطر و یادگیری زبان‌های مختلف، نسبت به فرهنگ کشور مادری‌اش و همچنین شهر زیبای استانبول تعلق خاطر بسیاری داشته و همچنین علاقه بسیاری نیز به سروده‌های حضرت مولانا دارد که در مجموع این موارد منجر به تألیف کتاب ملت عشق شده است.

الیف شافاک در رابطه با مولانا و اشعارش اینچنین می‌گوید که اولین کلمه‌ای که مثنوی معنوی با آن آغاز می‌شود بشنو از نی چون حکایت می‌کند ما را به شنیدن دعوت می‌کند، وی در ادامه این موضوع را بیان می‌کند: اینکه مولانا تخلص خود را خموش انتخاب کرده و در ابتدای کتابش نیز ما را به شنیدن دعوت می‌کند، اهمیت این امر را بسیار نمایان می‌سازد که ما باید بیشتر به دنبال شنیدن و جذب کردن حقایق باشیم، تا بحث و جدل و بیان کردن دانش اندک خود. این تفاوت عارف بزرگ است که دیباچه کتابش را اینگونه آغاز کرده، و مخاطب خویش را آماده می‌سازد تا به حکایت‌هایی که در ادامه بیان می‌دارد گوش فرا دهد تا پند‌هایی که در آن نهفته است را به خوبی درک نماید.

4.64/5 (14)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.