جایزه نوبل ۲۰۱۷ | تاریخ و زمان و اطلاعات مربوطه


0
جایزه نوبل 2017 | تاریخ و زمان و اطلاعات مربوطهReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Oct 7Rating: 5.0جایزه نوبل 2017 | تاریخ و زمان و اطلاعات مربوطه | نوبل ادبیات | پیشنهاد کتاب کتابیسماطلاعات مربوط به تاریخ و نحوه اعلام برندگان جایزه نوبل 2017 توسط کمیته سوئدی به همراه معرفی گزینه‌های احتمالی کسب جایزه نوبل ادبیات 2017

حدود یک قرن از اهدای جوایز نوبل می‌گذرد و همچنان این رویداد به عنوان مهمترین جوایز علمی / فرهنگی دنیا شناخته می شود. هر ساله با نزدیک شدن به اکتبر تاریخ‌های مربوط به جوایز نوبل تعیین می‌گردند و تقریبا در روند مشخصی این جوایز اعلام می‌شوند. رسم هر ساله هیئت سوئدی بر این است که جایزه نوبل ادبیات را همواره بعد از تمامی جوایز اعلام کرده و تاریخ دقیق آن را مشخص ننماید.

هیئت سوئدی در سال ۲۰۱۷ نیز این سنت خود را ارج نهاده و قبل از فرار سیدن اکتبر تاریخ اعلام برندگان جایزه نوبل ۲۰۱۷ را به شرح زیر اعلام کرده است و تنها برای جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۷ تاریخی تعیین نکرده.

جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۷

دوشنبه دوم اکتبر ۲۰۱۷ برابر با ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰ به وقت محلی، برنده جایزه نوبل ۲۰۱۷ در بخش پزشکی و داروئی در سلنا اعلام شد. جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۱۷ به گروه آمریکائی جفری سی هال ، میشل روس‌باخ و میشل یانگ برای دست‌آوردهای آنها درباره مکانیزم‌های ملوکولی که ساعت زیستی را کنترل می‌کنند و تحقیقات و مقاله‌های آنها در باره ساعت بیولوژیک موجودات زنده تعلق گرفت. فیلم زیر مربوط به اعلام اسامی برندگان توسط نماینده هیئت سوئدی آقای توماس پرلمن می‌باشد.

[aparat id=”D8Jyr”]

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۷

سه‌شنبه سوم اکتبر ۲۰۱۷ برابر با ۱۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۵ به وقت محلی، برنده جایزه نوبل ۲۰۱۷ در بخش فیزیک در استکهلم توسط نماینده هیئت سوئدی آقای گوران هانسون اعلام شد. این جایزه بابت تحقیقات و کمک‌های آقایان راینر وایس ، بری بریش و کیپ تورن برای ساخت و بهبود آزمایشگاه لایگو و شناسایی اولین موج گرانشی در سال ۲۰۱۵ به آنها اهدا شد.

موج گرانشی با برخورد دو سیاه‌چاله به یکدیگر به وجود می‌آید که مفهوم آن یک قرن پیش توسط آلبرت انیشتین مطرح شده بود و این دانشمندان در لیگو توانستند یک موج را در سال ۲۰۱۵ شناسایی کنند که بسیار ضعیف بود و پس از ۱٫۳ میلیادر سال به زمین رسیده بود.

جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷ در واقع در واقع به دو نیم تقسیم شده است، نیم اول طبق گفته گوران هانسون به راینر وایس تعلق دارد و نیم دوم به صورت مشترک به آقایان بری بریش و کیپ تورن اهدا خواهد شد. فیلم زیر مربوط به مراسم اعلام اسامی می‌باشد. فیلم زیر مربوط به اعلام اسامی منتخبان توسط نماینده آکادمی است.

[aparat id=”XY9tS”]

جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۷

چهارشنبه چهارم اکتبر ۲۰۱۷ برابر با ۱۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۵ به وقت محلی، برگزیدگان جایزه نوبل ۲۰۱۷ در بخش شیمی در استکهلم توسط آقای گوران هانسون اعلام شدند. طبق گفته‌های ایشان، جایزه نوبل شیمی به خاطر ساخت میکروسکوپ کرایو الکترون به گروه تحقیقاتی جک دبوشت ، یواخیم فرانک و ریچارد هندرسون داده شد.

یکی از مشکلاتاصلی در بخش بیو شیمی عدم توانایی بررسی و مشاهده ملکول‌ها و اتم‌های بافت‌های زنده به دلیل در حرکت بودن سلول‌های تشکیل دهنده آتنها بود که در سال ۱۹۹۰ ریچارد هندرسون توانسته بود با ساخت میکروسکوپ الکترونی تا حدودی این مشکل را برطرف نماید. لیکن زین پس محققان می‌توانند با میکروسکوپ کرایو الکترون ساخته شده توسط تیم نام‌برده شده علاوه بر مشاهده این اتم‌ها فضای مابین آنها و همچنین اشکال سه بعدی آنها را مشاهده و بررسی نمایند.فیلم زیر مربوط به اعلام نام منتخبین توسط آقای گوران هانسون است.

[aparat id=”mq54r”]

جایزه نوبل صلح ۲۰۱۷

جمعه ششم اکتبر ۲۰۱۷ برابر با ۱۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۰ به وقت محلی برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۱۷ در اسلو اعلام شد.براساس تصمیم کمیته نوبل، جایزه نوبل صلح ۲۰۱۷ به کمپین حذف صلاح های اتمی تعلق گرفت. این سازمان به خاطر تلاش‌هایی که در جهت نمایان ساختن صدمات جبران ناپذیری که با استفاده از صلاح‌های اتمی برای بشر به بار خواهد آمد و همچنین تلاش آن برای ایجاد تعهدنامه و توافق بین المللی برای منع استفاده از این سلاح‌ها انجام داده مستحق دریافت جایزه صلح شناخته شده است.

 

جایزه اقتصاد یادبود آلفرد نوبل – نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ –

دوشنبه نهم اکتبر ۲۰۱۷ برابر با ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۵ به وقت محلی، برنده جایزه اقتصاد به یاد آلفرد نوبل ۲۰۱۷ در استکهلم اعلام شد. طبق اعلام آقای گورکان هانسون جایزه اقتصاد سوریس ریسک بانک به یادبود آلفرد نوبل در سال ۲۰۱۷ به آقای ریچارد اچ ثالر به خاطر مطالعات و نوشته‌هایش در خصوص اقتصاد رفتاری تعلق گرفت.

 

جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۷

و در نهایت در روز پنجشنبه ۵ اکتبر ۲۰۱۷ برابر با ۱۳ مهر ۱۳۹۶ برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۷ نیز در شهر استکهلم توسط سخن‌گوی کمیته سوئدی معرفی شد. این بار یک نویسنده انگلیسی با اصالت ژاپنی موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شد. کازو ایشی‌ گورو یا کازوئو ایشی گورو نویسنده متولد انگلستان با آثار با ارزشی همچون  تسلی ناپذیر(۱۹۹۵)، غول مدفون (۲۰۱۵)،‌ مجموعه داستان‌های کوتاه تابستان بعد از جنگ (۱۹۸۳)، شام خانوادگی (۱۹۹۰)، دهکده پس از تاریکی (۲۰۰۱) و شبانه‌ها: ۵ داستان در باره موسیقی و شب (۲۰۰۹) و فیلم‌نامه‌های مشخصات آرتور جی میسون (۱۹۸۴)، غمناک‌ترین موسیقی دنیا(۲۰۰۳) و کنتس سفید (۲۰۰۵) برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۷ شد. فیلم زیر مربوط به مراسم اعلام نام این نویسنده توسط نماینده کمیته خانم سارا دنیوس است.

به گفته نماینده کمیته جایزه نوبل ادبیات به خاطر اینکه در رمان‌هایش با بار عاطفی بالا، از دنیای عمیقی در پس درک مبهم ما از جهان پرده برداشته است به ایشی‌ گورو تعلق گرفت.

[aparat id=”aZxdy”]

همانطور که اشاره شد جوایز نوبل و نوبلیست‌ها همواره مورد توجه مردم جهان بوده‌اند و این رویداد بین المللی از اهمیت زیادی برخوردار است، لیکن نقش سیاست و سلیقه‌هایی که بعضاً چاشنی بی انصافی آنها بسیار زیاد است منجر شده تا اعتراضات زیادی به کمیته مسئول جوایز وارد باشد.

اعمال سلایق غیر حرفه‌ای بخصوص در مورد دو جایزه نوبل صلح و نوبل ادبیات همواره منجر به شگفتی فعالان این بخش‌ها شده است و شانس گمانه‌زنی در این مورد را بسیار محدود کرده است. گرچه کمیته نوبل نیز احتمالا بر این امر واقف است، در سال ۲۰۱۶ در هنگام اعلام برنده شدن باب دیلن (خواننده و شاعر) در بخش ادبیات سخنگوی کمیته خود نیز اظهار داشت که: «ممکن است، برنده اعلام شده دور از ذهن باشد، اما خواهشمندیم که به ما اعتراض نکنید.»!

در نهایت اینکه نمی‌توان نقش این جایزه و برندگان آن و البته خود شخص آلفرد نوبل را در پیشبرد علم و سطح فکری جامعه امروزی نادیده گرفت. لذا امیدواریم که با مدنظر قراردادن انصاف و توجه کمتر به جنبه‌های سیاسی برندگان جایزه نوبل ۲۰۱۷ اعلام شوند.

کتابیسم در سال‌های مختلف فعالیتش لیستی از افرادی که توسط مجامع فرهنگی به عنوان کاندیدای گرفتن جایزه نوبل ادبیات مطرح می‌باشند را تهیه کرده که در زیر عنوان ها و لینک مربوط به هریک از مطالب ارائه شده است.

گروه اول شانس‌های احتمالی دریافت جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۷

گروه دوم شانس‌های احتمالی دریافت جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۷

گروه سوم شانس‌های احتمالی دریافت جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۷

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.