شانس‌های هفتم تا دوازدهم اخذ جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۷

شانس‌های هفتم تا دوازدهم اخذ جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۷

بر اساس نظرسنجی لدبروکس

0
2253
شانس‌های هفتم تا دوازدهم اخذ جایزه نوبل ادبیات 2016
شانس‌های هفتم تا دوازدهم اخذ جایزه نوبل ادبیات 2016
شانس‌های هفتم تا دوازدهم اخذ جایزه نوبل ادبیات 2017Reviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Sep 29Rating:

به وصیت آلفرد نوبل از سال ۱۹۰۱ تا کنون تقریبا هر ساله جایزه نوبل در ۵ زمینه (ادبیات، صلح، شیمی، فیزیک و روانشناسی/سلامت) به اندیشمندان بزرگ جهان اهدا می‌گردد. روند انتخاب برگزیدگان هرسال از شهریور سال قبل آغاز گردیده و برگزیدگان در نیمه دوم مهرماه (اوایل آگوست) معرفی می‌گردند و در نهایت در انتهای سال میلادی جشنی به برای تقدیر از آنها برگزار می‌شود.

به غیر از ۵ زمینه مورد اشاره در سال ۱۹۶۸ به درخواست و پشتوانه بانک مرکزی سوئد جایزه اقتصاد به یادبود آلفرد نوبل که در حال حاضر به عنوان جایزه نوبل اقتصاد شناخته می‌شود نیز در مجموع جوایز قرار گرفت که مراحل انتخاب برگزیدگان و اعلام آن همانند سایر جوایز توسط کمیته سوئدی اجرا می‌شود.

از میان ۵ زمینه نام برده شده جایز نوبل ادبیات از جایگاه ویژه‌ای نزد مردم برخوردار است زیرا که تقریبا تمامی مردم جهان با فعالیت‌ها و آثار برگزیدگان و کاندید‌های این جایزه از قبل آشنا می‌باشند و همچنین دوست دارند که نویسنده محبوبشان این جایزه را کسب نماید.

از طرفی نیز در مدت بسیار کمی پس از معرفی شخص برگزیده تقریبا تمامی آثار وی به زبان‌های مختلف ترجمه می‌شود و علاقه‌مندان به مطالعه در تمامی جهان با آثار وی آشنا می‌گردند.

البته نا گفته نماند که فعالیت‌ها و رایزنی‌های انجام شده در کمیته انتخاب کننده برگزیدگان تا مدت ۵۰ سال افشاء نمی‌گردد و معیارهای مد نظر این کمیته که متشکل از نویسندگان مشهور جهان است مخفی باقی می‌ماند. و همچنین برخی اوقات معرفی نویسندگان کمتر مشهور منجر به شگفتی می‌گردد. هر ساله گمانه‌زنی‌هایی درباره اینکه چه کسی جایزه نوبل ادبیات را خواهد برد مطرح می‌شود که یکی از مشهور ترین آنها متعلق به سایت لدبروکس است. در اینجا شش نفر دومی که از منظر این گمانه‌زنی‌ها احتمال اخذ جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۶ را دارند را به طور مختصر معرفی می‌نماییم:

Back

1. جویس کارول اوتس

جویس کارول اوتس به اعتقاد پیش‌بینی‌کنندگان شانس هفتم اخذ جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۶ می‌باشد. وی از سال ۱۹۶۳ کار نویسندگی را آغاز نمود و کتاب‌های بسیاری را تا کنون منتشر کرده است. وی یکی از پر افتخار ترین نویسندگان زنده آمریکا به شمار می‌رود و تا کنون بیش از ۲۰ جایزه معتبر ادبی کسب نموده است (از جمله جایزه ملی کتاب امریکا) و کتاب‌هایش در ۵ دوره به مرحله پایانی جایزه پولیتزر و ۸ دوره جایزه ملی کتاب (در بخش‌های مختلف) راه‌یافته‌اند. از جمله مهمترین کتاب‌های جویس کارول اوتس می‌توان به موارد زیر که شامل رمان‌ها، داستان کوتاه، نمایشنامه و کتاب‌های غیر داستانی می‌شود اشاره نمود:

آب‍ش‍ار(۲۰۰۴)، آدم‌کش‌‌ها (۱۹۷۵)، اشتهای آمریکایی (۱۹۹۰)، بانوی گلی (۲۰۱۲)، تو را آنجا خواهم برد (۲۰۰۲)، پرستار شب، جانورها (۲۰۰۱)، جایزه بگیر، چشمان همیشه هشیار (۲۰۰۳)، دختر سیاه/ دختر سفید (۲۰۰۶)، در اتاقم را به روی خودم قفل می‌کنم، دیوار ما مجموعه داستان (۲۰۰۶)، س‍ی‍اه‍اب‌ (۱۹۹۲)، شوهر عزیزم (۲۰۰۹)،شب‌های وحشی : داستان روزهای آخر زندگی امیلی دیکینسون، مارک تواین، ارنست همینگوی، ادگار الن پو، عروس بیوه، عشق تابستانی (۲۰۱۰)، قربانی (۲۰۱۵)، ماستیف، وق‍ت‍ش‍ه‌ ب‍ا م‍ن‌ زن‍دگ‍ی‌ ک‍ن‍ی‌، وقتی دختر کوچکی بودم و مادرم مرا نمی‌خواست (۲۰۰۲)، ت‍ون‌ ک‍لاس‍ت‍ر، خوشحالم که شناختمت، عاشقانه، تاریک و عمیق.

Back

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.