معرفی کتاب مرد صد ساله‌‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد نوشته یوناس یوناسون


0
معرفی کتاب مرد صد ساله‌‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد نوشته یوناس یوناسونReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Oct 2Rating:

مرد صد ساله‌‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد اثر یوناس یوناسون در بازار کتاب سوئد که تا ان زمان بیشتر حول محور رمان‌های جنای و همراه با خشونت جریان داشت اگرچه نه در ماه‌های اولیه بعد از چاپ، اما با فاصله کمی بعد از چاپ، اشتیاق و علاقه‌ای به این کتاب ایجاد شد؛ به گونه‌ای که این کتاب بعد از گذشت اندک زمانی، به پرفروش ترین کتاب در تمام اروپا بدل شد.

داستان حماسی پیچیده‌ای (مرد صد ساله‌‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد) که از آلن کارلسون ترسیم شده است این گونه آغاز می‌شود که او در سالروز تولد ۱۰۰ سالگی‌اش از پنجره اتاق خواب خود بالا می‌رود تا به نوعی از بازنشستگی بگریزد. پس از دزدیدن کیف پر از پول یک جوان ولگرد، ماجراجویی طوفانی او شروع می‌شود.

یوناسون ماهرانه و از طریق زندگی کارلسون از گذشته به حال می‌رود و مجدداً به زمان حال بر می‌گردد و حرفه مرد صد ساله فراری را به عنوان یک متخصص تخریب و مقاطع بحرانی بی شماری از تاریخ، از جمله جنگ داخلی اسپانیا و پروژه منهتن را تعریف می‌کند و کارلسون خود را بی خبر در بسیاری از آن وقایع درگیر و حتی با نفوذ می‌یابد. ظهور  شخصیت‌های تاریخی مانند همسر سوم مائو، معاون رئیس جمهور آمریکا ترومن و استالین در داستان، به جنبه‌های طنز این اثر کمک کرده است.  دیگر شخصیت‌ها به ویژه برادر ناتنی و بیچاره آلبرت اینشتین، هوشمندانه به این داستان افسانه آمیز تابیده شده‌اند تا کمک کنند داستانی هیجان انگیزی پدید آید.

درست شبیه آلن کارلسون، طرح کتاب مرد صد ساله‌‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد نیز به سبک خوش آیندی زیرکانه است و جذابیت‌های دوست داشتی کتاب در عوض فیلم‌های نوار و سیاه شمال اروپا، جایگزین خوشحال کننده‌ای ارائه می‌دهد که در بخش‌هایی از کتاب باعث خنده بلند خواننده کتاب هم می‌شود.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.