معرفی کتاب یوزپلنگانی که با من دویده اند نوشته بیژن نجدی

1
3412
کتاب یوزپلنگانی که با من دویده اند نوشته بیژن نجدی
کتاب یوزپلنگانی که با من دویده اند نوشته بیژن نجدی
معرفی کتاب یوزپلنگانی که با من دویده اند نوشته بیژن نجدیReviewed by آیلار بهرامی on Jul 4Rating:

یوزپلنگانی که با من دویده اند مجموعه داستانی است شامل ده داستان کوتاه از بیژن نجدی که در زمان حیات وی منتشر شده است.نجدی را می توان از پیشگامان داستان نویسی پست مدرن در ایران دانست.

نجدی داستان های این مجموعه را هم به سبک واقع گرایی و هم  فرا واقع گرایی روایت کرده است.نویسنده این مجموعه داستان،شاعر هم بود به همین خاطر  برای روایت داستان هایش از استعاره ها و تشبیه های فراوانی بهره جسته است،استعاره هایی بی بدیل که این مجموعه داستان را به یکی از شگفت انگیزترین مجموعه داستان های فارسی تبدیل کرده است، به طوری که به زعم عده ای مرز بین شعر و داستان در این مجموعه قابل تشخیص نیست.با این اوصاف زبان این داستان، از جمله زیبایی ها و برجستگی های این اثر است. از دیگر ویژگی های این اثر این است که برخی از داستان هایش از زوایای دید مختلفی روایت می شود.

یوزپلنگ در این اثر استعاره است، استعاره ای از نسل و آرمان هایی که همانند نوع یوزپلنگ در حال انقراض هستند. از بعضی از داستان های این مجموعه فیلم هایی نیز توسط فیلم ساز ایرانی مقیم فرانسه، سپیده فارسی ساخته شده است. یوزپلنگانی که با من دویده اند را نشر مرکز به انتشار رسانده است و همواره از جمله پر فروش ترین آثار این مجموعه بوده است.

 

 

امتیاز دهی

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.