معرفی کتاب همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها نوشته رضا قاسمی

0
2937
رمان همنوای شبانه ارکستر چوبها نوشته رضا قاسمی
رمان همنوای شبانه ارکستر چوبها نوشته رضا قاسمی
معرفی کتاب همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها نوشته رضا قاسمیReviewed by آیلار بهرامی on May 27Rating: 4.5معرفی کتاب همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها نوشته رضا قاسمی | رمان | پیشنهاد کتاب | کتابیسمهمنوایی شبانه ارکستر چوبها برنده جایزه گلشیری سال 1380 و برنده بهترین رمان سال منتقدین مطبوعات سال 1380 است که از رضا قاسمی بر جای مانده است.

همنوایی شبانه ارکستر چوبها برنده جایزه گلشیری سال ۱۳۸۰ و برنده بهترین رمان سال منتقدین مطبوعات سال ۱۳۸۰ است که از رضا قاسمی بر جای مانده است.این اثر داستان زندگی یک پناهنده ایرانی است.راوی که یک روشنفکر ایرانی است  به کشور فرانسه پناهنده شده و در اتاق زیر شیروانی با چند ایرانی و فرانسوی که همسایه هایش  هستند زندگی می کند. راوی روزها می خوابد و شب ها پرتره افراد نا آشنا را نقاشی می کند به این بهانه که بتواند آنها را بشناسد.

با وارد شدن یک همسایه جدید به نام پروفت با عقایدی غریب و خطرناک  اوضاع بر راوی سخت می شود و او مدام فکر می کند  که پروفت قصد جانش را دارد  تا جایی که مرگ و نیستی به مضمون محوری داستان تبدیل می شود.این اثر رضا قاسمی یک رمان در رمان است به این صورت که راوی خود قبلا رمانی به نام “همنوایی شبانه ارکستر چوبها” را نوشته  و حالا رمان از خود نویسنده جدا شده و به مانن هیولایی قدرتمند بر سرنوشت او مسلط شده است.همین موضوع باعث پیچیدگی ظاهری ساختار داستان شده است.رمان به این شکل نگارش یافته است که گویی دو داستان به صورت موازی پیش می روند،یکی روند زندگی راوی در آپارتمان در کنار همسایه هایش و دیگری ذهنیات راوی است با انبوه خاطرات،خیالات و کابوس های ذهنی که رمان را به گونه ای مرموز ساخته است طوری که این راز آلودی در تمام فصلهای داستان سایه انداخته است. همنوایی در سال ۱۹۹۶ در آمریکا به چاپ رسیده است.

3.5/5 (2)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.