زندگی نامه و معرفی آثار جعفر مدرس صادقی

0
10576
جعفر مدرس صادقی
جعفر مدرس صادقی
زندگی نامه و معرفی آثار جعفر مدرس صادقیReviewed by آیلار بهرامی on Jul 17Rating:

جعفر مدرس صادقی نویسنده معاصر ایرانی است که در سال ۱۳۳۳ در اصفهان به دنیا آمد. جعفر مدرس صادقی اولین داستان کوتاهش را در سال ۵۲ در ماهنامه رودکی به چاپ رساند. او علاوه بر داستان نویسی ید طولایی در ترجمه و تصحیح متون کلاسیک دارد. به گونه ای که داستان خوانان ایرانی هرگز پیوندش را با اینگونه متون از دست نخواهد داد. از جمله ویژگی های مدرس صادقی در نوشتن،استفاده از رسم الخط ویژه ی خودش است. او از اولین نویسندگانی بود که در نوشته هایش به جای تنوین از نون استفاده کرده است.

کتاب شریک جرم، نوشته جعفر مدرس صادقی
کتاب شریک جرم، نوشته جعفر مدرس صادقی

در آثار جعفر مدرس صادقی یک سری از اِلِمان‌ها همواره به چشم می خورد. از جمله اینها نثر این نویسنده است. نثر وی نثر گزارشی است. در نوشته هایش از توصیف خبری نیست. به زعم عده ای همین ویژگی آثار او این امکان را به خواننده می دهد تا خود بتواند فضای داستانی را برای خود بسازد. داستان های او داستان‌هایی شخصیت محور هستند. داستان هایی که تمام تمرکز بر روی شخصیت‌ها است و گزافه گویی در آنها دیده نمی شود.
مسئله ای که همواره خواننده کتاهای مدرس صادقی را درگیر خود می کند، هویت شخصیت‌های داستان است. همواره شخصیت‌های داستان‌های او مسئله‌ی هویت داشته‌اند. این ویژگی در اثر گاوخونی وی کاملا ملموس است. او همواره در آثارش به دوران کودکی نقب می زند. همواره با ارجاعاتی نوستالژیک خواننده را درگیر داستان می کند.

کتاب گاوخونی، نوشته جعفر مدرس صادقی
کتاب گاوخونی، نوشته جعفر مدرس صادقی

خواب،کابوس و رویا همواره نقش تعیین کننده ای در میزان کشش داستان برای خواننده دارد. به طوری که گاهی خواب های شخصیت اصلی داستان نقش محوری در داستان دارد و عمل داستانی بیشتر از اینکه در واقعیت پیش رود در خواب پیش می‌رود.
از جمله آثار این نویسنده می توان به رمان‌های گاوخونی، سفر کسرا، شاه کلید، بیژن و منیژه، من تا صبح بیدارم، آب و خاک، نا کجا آباد نام برد. اخیرا نیز دو رمان خاطرات اردی بهشت و روزنامه نویس از این نویسنده توسط نشر مرکز به چاپ رسیده است.

4.5/5 (2)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.