زندگی‌نامه و معرفی آثار فریدریش نیچه


0
زندگی‌نامه و معرفی آثار فریدریش نیچهReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Jul 1Rating:

فریدریش نیچه در سال ۱۸۴۴ در آلمان به دنیا اومد. او که به عنوان یک نویسنده کلاسیک، فیلسوف، و منتقد ادبی در آلمان شناخته می‌شه در طول عمر ۵۶ ساله خودش تبدیل به یکی از تأثیرگذارترین اندیشمندان مدرن شد که نوشته‌هاش هنوز هم از محبوبیت بسیار بالایی برخوردارن و کتاب‌هاش در تمامی کشورهای دنیا، هم توسط مردم عادی و هم دانشگاهی‌ها مورد توجه هستش و کتاب‌های زیادی در رابطه با این متفکر بزرگ نوشته شده.

تفکرات فریدریش نیچه

فریدریش نیچه در کتاب‌هاش به دنبال نمایان ساختن حقایق پنهان موجود در فلسفه، مذهب و اخلاق جامعه سنتی غرب بوده و به همین خاطر نوشته‌های این فیلسوف تأثیر عمیقی رو روی الهیات، فلسفه، روانشناسی؛ شعرا، رمان نویسان و نمایش‌نامه نویسان گذاشته. میشه گفت که اندیشه‌های نیچه از تفکرات سکولار که در پی شفاف سازی که در اون دوران اتفاق افتاده بود شکل گرفتن.

فیلسوف و نویسنده آلمانی فریدریش نیچه ، friedrich nietzsche

هدف اصلی نیچه نقد کردن جامعه و تفکرات زمان خودش بوده و روش خاصی رو برای این کار داشته، به این صورت که نقدهای خودش رو در قالب یک سوال یا یک عبارت بیان می‌کرده و شروع به سخن گفتن پیرامون موضوع مطرح شده می‌کرده و همواره سعی داشته تا با بکاربردن ایجاز این کار رو به زیبای (و البته دشواری) هر چه بیشتر انجام بده. یکی از این عقاید که به صورت عبارت کوتاهی بیان شده و بحث‌های بسیار فراوانی رو از زمان مطرح شدنش به دنبال داشته عبارت «خدا مرده است» که هنوز هم مورد توجه متفکران و اندیشمندانه.

زندگانی فریدریش نیچه

زندگانی فریدریش نیچه همراه با تغییر و تحولات زیادی بوده که این تحولات بر روی کتاب‌هاش هم تأثیر گذاشته. در کل اگه بخواهیم زندگی این اندیشمند رو بررسی کنیم می‌تونیم این کار رو در چهار مرحله انجام بدیم، سال‌های ابتدایی زندگی نیچه، سال‌هایی که نیچه در بازل زندگی می‌کرده، سال‌های عزلت نشینی و خلاقیت و سال‌های جنون و بیماری که در ادامه به ترتیب در رابطه با این دوره‌ها و کتاب‌هایی که در هرکدوم از اینها نوشته شدن توضیح می‌دیم.

سال‌های ابتدایی

نیچه در یک خانواده مذهبی به دنیا اومد، پدربزرگ نیچه یک پروتستان بود و برای حمایت از این مذهب کتاب‌های زیادی رو نوشته بود. نیچه در پنج سالگی پدرش رو از دست داد و خانوادش به یه شهر جدید نقل مکان کردن. فریدریش از ابتدا به الهیات علاقه داشت و به همین خاطر به دانشگاه رفت تا در این رشته ادامه تحصیل بده. نیچه در سال ۱۸۶۷ به خدمت سربازی می‌ره و در اثر یک حادثه به شدت مجروح و معاف میشه و به دانشگاه برمی‌گرده او در این دوره با نظریات و کتاب‌های شوپنهاور آشنا میشه.

نیچه هیچ وقت رساله دکتری خودش رو ننوشت، اما در سال آخر تحصیل، استاد فریدریش به دانشگاه بازل که یک کرسی خالی برای تدریس زبان شناسی داشت پیشنهاد داد تا نیچه رو استخدام کنن و در نهایت بعد از اصرارهای زیاد استاد و در نظر گرفتن لیاقت و استعداد فریدریش نیچه، دانشگاه موافقت کرد که بدون نوشتن رساله اصلی، سایر مقالات نیچه رو به عنوان پایان‌نامه از وی بپذیره و دانشگاه بازل هم با تدریسش به عنوان استاد زبانشناسی موافقت کرد.

 این دوران همزمانه با جنگ فرانسه و پروس هست که نیچه توی این جنگ داوطلبانه به مجروحان جنگی کمک می‌کرده. در حین جنگ فریدریش به دلیل نزدیک بودن به یک بیمار عفونی در هنگام جابجاییش، به بیماری دیفتری مبتلا شد که در نهایت با شدت گرفتن بیماریش مجبور شد که از دانشگاه استعفا بده و دانشگاه هم تعهد کرد تا به مدت ۶ سال بابت از کارافتادگی به فریدریش مستمری بده. نیچه در بازل اولین کتاب خودش به نام زایش تراژدی رو می‌نویسه که در رابطه با چگونگی شکل گیری تراژدی در زمان یونان باستان هست و این کتاب خیلی مورد توجه جامعه علمل زمان خودش قرار گرفت.

سال‌های رشد و کمال

فریدریش نیچه در طی یک دهه در انزوا از جامعه زندگی کرد و در این دوران موفق شد تا کتاب‌های زیادی رو تألیف کنه. در حقیقت می‌شه اینطور گفت که در سال‌های بین ۱۸۷۹ تا ۱۸۸۹ زندگی فریدریش هیچ نکته جالبی جز کتاب‌هایی که نوشته نداره. در ابتدا کتاب چنین گفت زرتشت در سال های ۱۸۸۳ تا ۱۸۸۳ در چهار قسمت منتشر شد و بعد از آن کتاب‌های فراسوی نیک و بد (۱۸۸۶) و تبارشناسی اخلاق (۱۸۸۷) منتشر شدند.

آخرین سال از دهه خلاقیت زندگی فریدریش بسیار پربار بود و کتاب‌های سرگذشت وانگر، غروب بتان، دجال، نیچه علیه وانگر، اینک انسان در این زمان تهیه شدند که اکثر این کتاب‌ها در زمان حیات نیچه منتشر نشدند و افراد علاقه مند به آثار وی بعد از مرگش با جمع‌آوری و دسته‌بندی دست‌نوشته‌هاش موفق به چاپ کتاب‌های مذکور شدند. همچنین کتاب‌های دیگه‌ای هم بعد از مرگ نیچه منتشر شد که یا جزو دست نوشته‌های ناکامل یا مجموعه‌ای از نوشته‌هاش بودن که جمع‌آوری شدن و به عنوان کتاب‌های اراده قدرت (گردآوری شده توسط پیتر گاست و ارنست و آگوست هورنه‌فر) ، اکنون میان دو هیچ، واپسین شطحیات (گردآوری شده توسط یوهان گوک) منتشر شدن.

مرگ و زوال

از جمله کتاب‌های دیگه نیچه سپیده‌دمان، حکمت شادان، انسانی زیادی انسانی، تأملات نابهنگام، حکمت در دوران شکوفایی فکری یونان هستن. در ژانویه ۱۸۸۹ نیچه توی ایتالیا به ناگاه کنترل مغزشو از دست داد و با کمک دوستش به بازل برگشت و تا پایان عمرش تحت مراقبت مادر و خواهرش در بستر بیماری زندگی کرد و در نهایت در سال ۱۹۰۰ به دلیل سیفلیس از دنیا رفت.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.