معرفی کتاب شازده احتجاب نوشته هوشنگ گلشیری

0
4029
رمان شازده احتجاب نوشته هوشنگ گلشیری
رمان شازده احتجاب نوشته هوشنگ گلشیری
معرفی کتاب شازده احتجاب نوشته هوشنگ گلشیریReviewed by آیلار بهرامی on Jun 1Rating:

شازده احتجاب اثر فاخر هوشنگ گلشیری است  که برای بار اول در سال ۱۳۴۸ منتشر شد و پس از آن نیز بارها تجدید چاپ شد.شازده احتجاب رمانی خوش اقبال است که به زبان های  انگلیسی و فرانسوی ترجمه شده است.

این کتاب روایتی غیر خطی  و دایره ای دارد و راویان متعددی آن را روایت میکنند. زوایای خود نویسنده ، زاویه دید دانای کل محدود به ذهن شازده احتجاب و فخری با تک گویی های درونی اش.

این کتب را می توان واکاوی عمیقی در لایه های فرهنگ و تاریخ ایران دانست به این خاطر که به زعم عده ای روایتی است از فروپاشی نظام شاهی و خانی در سنت و فرهنگ ایرانی.

شازده احتجاب  از بازماندگان خاندان قجری است که به سل مبتلا شده است،مراد پیشکار سابق وی است که معمولا خبر مرگ دوستان و بستگان شازده را برای وی می آورد.شبی شازده مراد را می بیند که از کوچه می آید  گمان می کند این بار مراد خبر مرگ خود شازده را خواهد داد به همین خاطر شازده تمام خاطرات خانوادگی اش را در ذهن خود مرور می کند ،از بلاهایی که خودش بر سر همسرش فخر النسا آورده و از جنایتهایی که اجدادش بر مردم کرده اند.

شازده احتجاب همواره همسر خود را مورد آزاز و  اذیت قرار می داده و پس از مرگ همسرش نیز همیشه این تصور را داشته که فخری مستخدمش همان فخرالنسا همسرش است. سر انجام بعد از اینکه شب به پایان می رسد مراد به شازده می رسد و خبر مرگ شازده را به وی می دهد. 

از این اثر هوشنگ گلشیری فیلمی نیز به همین نام به کارگردانی بهمن فرمان آرا ساخته شد که در سال ۱۹۷۵ در جشنواره کن به نمایش در آمد.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.