معرفی کتاب تنگسیر نوشته صادق چوبک


0
معرفی کتاب تنگسیر نوشته صادق چوبکReviewed by گروه نویسندگان کتابیسم on Aug 30Rating: 4.0معرفی کتاب تنگسیر نوشته صادق چوبک | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسم موضوع کتاب تنگسیر : یک داستان زیبا با متنی روان که در تنگسیر از شهرهای جنوبی کشور اتفاق می افتد و داستان زندگی مردی درستکار و راستین و تنومند است

موضوع کتاب تنگسیر

یک داستان زیبا با متنی روان که در تنگسیر از شهرهای جنوبی کشور اتفاق می افتد و داستان زندگی مردی درستکار و راستین و تنومند است که زمانی با انگلیسی ها جنگیده و مدتی نیز برای انها کارگری و اهنگری کرده و مقداری پول پس انداز کرده که چند نفر ( از جمله یک آخوند و یک قاضی )با حیله گری و بهانه شراکت پولش را میگیرند و نه سود پول را و نه اصل پول را پس میدهند این مرد به داروغه و اخوند و نفر شریکش مراجعه میکند اما همه انها انکار میکنند که از او پول گرفتند در اخر تصمیم میگیرد حق خودش را خودش بگیرد کلتش را بر میدارد و راه می افتد و انتقامش را میگیرد و در پایان همراه خانواده اش سوار بر بلمی راهی کشورهای حاشیه خلیج فارس میشود.

از متن کتاب

این چه شهری است که تاجرش دزد داروغه اش دزد اخوندش دزد پس حق من را چه کسی باید بگیرد.

در مورد کتاب تنگسیر

علت محبوب بودن این کتاب اینست که مردم جهان قهرمانان را دوست دارند و در این بین انان که پیروز میشوند را بیشتر میپسندد و بر سرشان تاج قهرمانی میگذارند.
قهرمان کتاب تنگسیر زار ممد میباشد کتابی که از روی واقعیت نوشته شده است و میتوان در پنج شش صفحه تمام داستان را شرح کرد ولی چوبک با شخصیت پردازی فوق العاده و پرداختن به موقع به جزییات باعث طولانی شدن و البته زیباتر شدن داستن شده است.
ما از این رو زار ممد را ستایش میکنیم که او به تنهایی کاری کرد که ما با اوردن هزاران دلیل از انجامش سر باز میزنیم در حالی که میدانیم کار درست همان است که زار ممد انجام داده است.
هر قهرمانی برای خود اصولی دارد که نمیتواند از این اصول خارج شود و زارممد هم علت انجام این انتقام را به زنش اینگونه جواب میدهد :
اگر اینکارو نکنم دیوونه میشم , سر میذارم به صحرا , نباید همینجوری ولشون کرد که باز یه بدبخت دیگه گیر بیارن و به روز سیاه من بنشونن .
از سوی دیگر قهرمان کتاب تنگسیر را میتوان با پرنس میشکین قهرمان رمان ابله از داستایوفسکی مقایسه کرد هر دوی این قهرمانان در نظر اطرافیان دیوانه محسوب میشدن
در تنگسیر وقتی زار ممد تصمیم انتقام گرفتنش را به زنش میگوید زنش در جواب چنین جواب میدهد :مگه خدای ناکرده دیوونه شدی !
در این کتاب راههای زیادی پیش روی قهرمان گذاشته میشود از جمله واگذار کردن ظالمان به تیغ برهنه حضرت عباس یا عریضه نویسی به پایتخت ولی قهرمان کتاب خوب میداند که این خانه از بن و پی ویران است و جوابی نخواهد گرفت به همین خاطر تفنگی که سالها و از زمان همراهی با محمد علی دلواری قهرمان تنگستانی که جانانه با استعمار انگیس مبارزه کرده بود را بیرون می اورد , روغن کاری میکند چون خوب میداند که تفنگ برای شلیک ساخته شده است .
این قهرمان همانند دن کیشوت مانش قهرمان کتاب سروانتس نیست که با چوبی نازک به عنوان نیزه و اسبی خسته ایده آلیست را در مقابل رءالیست قرار دهد , شیر ممد از دل واقعیت بر میخیزد و تفنگی واقعی و انتقامی واقعی میگیرد و در پایان آزاد و سرخوش راهی زندگی تازه میشود و اینست علت ماندگاری و جذاب بودن این کتاب .

معرفی نویسنده

صادق چوبک در تیرماه ۱۲۹۵ در بوشهر متولد گردید و در سال ۱۳۷۷ در برکلی چشم از جهان بربست طبق وصیتی که کرده بود جسدش را سوزاندند.
چوبک را همراه بزرگ علوی و هدایت پدر داستان نویسی نوین ایران میدانند.
ار آثار مشهور او میتوان به انتری که لوطی اش مرده بود , سنگ صبور و تنگسیر اشاره کرد.
از روی رمان تنگسیر فیلمی به همین نام و به کارگردانی امیر نادری و بازیگری بهروز وثوقی ساخته شده است.
اکثر نوشته های چوبک در مورد تیره بختی های مردم فرودست جامعه و مبارزه با خرافات و نادانی و جهل میباشد و البته راهی برای درمان این بلایا.
از دیدگاه سبک نویسندگی او را یک رءالیست قهار و تمام عیار میشناسیم که چرکها و زخم های مردم جامعه خویش را به نمایش میگذارد.
چوبک در امر ترجمه نیز فعالیتهایی داشته و اثر معروف پینوکیو را با نام آدمک چوبی به فارسی برگردانده است .


Like it? Share with your friends!

0

3 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  1. ممنون از مطالبتون. لطفا اشتراک گذاری از طریق تلگرام رو هم بین گزینه های اشتراک گذاری بذارید.