زندگی نامه و معرفی کتاب های الیف شافاک به همراه فیلم سخنرانی نویسنده

0
17591
خلاصه‌ای از زندگی نامه و معرفی کتاب های الیف شافاک نویسنده ترک زبان و خالق رمان ملت عشق به همراه فیلم سخنرانی این نویسنده در TED
خلاصه‌ای از زندگی نامه و معرفی کتاب های الیف شافاک نویسنده ترک زبان و خالق رمان ملت عشق به همراه فیلم سخنرانی این نویسنده در TED
زندگی نامه و معرفی کتاب های الیف شافاک به همراه فیلم سخنرانی نویسندهReviewed by مطلق on Jan 30Rating: 5.0زندگی نامه و معرفی کتاب های الیف شافاک به همراه فیلم سخنرانی نویسندهخلاصه‌ای از زندگی نامه و معرفی کتاب های الیف شافاک نویسنده ترک زبان و خالق رمان ملت عشق به همراه فیلم سخنرانی این نویسنده در TED

الیف شافاک (الف شفق) نام هنری الیف بیلگین نویسنده ترک زبان محبوب می‌باشد که کتاب هایش جزو پرفروش ترین کتاب های تاریخ ترکیه دسته بندی می‌شوند. وی تا به حال بیش از  ۱۵ کتاب به چاپ رسانده که ۱۰ مورد از آنها رمان هستند. نام مادر الیف شافاک آتای‌ مان است و وی با ترکیب نام خود با نام مادرش، اسم هنری خود را ساخته است.

در مدت کمتر از یک سال پس از تولد الیف شافاک در استراسبورگ فرانسه پدر و مادر وی از یکدیگر جدا ‌شدند و او به همراه مادرش به استانبول آمد و در خانه مادر بزرگش بزرگ شد. این زندگی جدید به گفته خود وی شاکله اصلی تفکرات و اعتقادات الیف را ساخت، از طرفی افکار و عقاید مادر بزرگش به عنوان یک فرد مذهبی و همچنین تفکرات مادرش به عنوان یک فرد مدرن باعث رشد شخصیت وی گشت و از طرف دیگر زندگی در کلان شهر بسیار زیبا تأثیر عمیقی بر وی گذاشت، تا جایی که به اعتقاد خود الیف شافاک با مطالعه آثارش می‌توان رَد استانبول را در گوشه و کنار نوشته‌های وی یافت.

مادر الیف شافاک پس از بازگشت به ترکیه به عنوان دیپلمات مشغول به فعالیت شد و الیف به واسطه شغل مادرش دوران مدرسه خود را در مادرید و عمان و همچنین سال‌های نوجوانی خود را در آمریکا و انگلیس  گذراند و این موضوع کمک کرد که وی اسپانیایی را به عنوان زبان دوم خود فرا گیرد و پس از آن انگلیسی و عربی. وی در جایی این چنین می‌گوید که علاوه بر نقل و مکان فیزیکی و تجربه اندوزی در خصوص افکار و عقاید مردمان کشورهای مختلف، سفر در زبان و فرهنگ به او کمک کرده است تا داستان‌های خود را به گونه‌ای خلق نماید که مورد پسند فرهنگ‌های مختلف قرار گیرد.

اولین رمان شافاک با عنوان پنهان در سال ۱۹۹۸ منتشر شد که جایزه رومی همان سال را برای نویسنده به ارمغان آورد. این جایزه ادبی به صورت سالانه به بهترین رمان اسرارآمیز در ترکیه اهدا می‌شود. پس از آن در سال ۱۹۹۹ کتاب آینه‌های شهر و در سال ۲۰۰۰ رمان محرم را نوشت. رمان بعدی وی کاخ بید نام داشت که در سال ۲۰۰۲ آن را نوشت این کتاب اولین کتاب پرفروش الیف شافاک در ترکیه بود و آوازه وی را بیش از پیش کرد. در ادامه مسیر تألیف رمان نویسنده ترک کتاب‌ةای جدید خود را به زبان انگلیسی منتشر کرد.

شافاک در سال ۲۰۰۶ جنجالی ترین کتاب خود با نام پدر و حرامزاده (نسخه ترکی) که با نام حرامزاده استانبول (نسخه انگلیسی) نیز شناخته می‌شود را روانه بازار کرد. در بخشی از این کتاب درباره روابط ترک‌ها با ارمنیان مسائلی مطرح شده بود که در نهایت منجر به بازداشت وی توسط حکومت ترکیه به جرم “خیانت به هویت ترکی و جمهوری ترکیه” شد. که در نهایت دادگاه به دلیل کافی نبودن دلایل وی را تبرئه کرد.

الیف شافاک در طول این جریانات باردار بود و در مدت کوتاهی پس از تبرئه اولین فرزند خود را به دنیا آورد و تمامی اتفاقات و سختی‌های این دوران منجر به افسردگی نویسنده محبوب ترک شده بود. وی در کتاب بعدی خود با عنوان شیر سیاه که در واقع یک زندگی نامه خود نوشت است به بیان حوادث و اتفاقات رخ داده در این دوران پرداخته است.

کتاب بعدی الیف شافاک در سال ۲۰۱۰ و بعد از گذشت ۳ سال از انتشار شیر سیاه چاپ شد، شاهکار الیف شافاک که نام و آوازه وی را به گوش دنیا رساند و مخاطبان از کشورهای مختلف را با وی و آثارش آشنا ساخت. چهل قانون عشق (ترجمه نسخه انگلیسی)، عشق (ترجمه نسخه ترکی) که در ایران بیشتر با نام ملت عشق شناخته می‌شود نام محبوب ترین کتاب الیف شافاک است که به عنوان پرفروش‌ترین کتاب تمامی دوران ترکیه شناخته می‌شود.

فیلم سخنرانی الیف شافاک در TED

 

4.91/5 (46)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.